Podatek dochodowy gdy okulary korekcyjne dla spawacza
2013-09-17 13:14
Przeczytaj także: Soczewki kontaktowe a przychód pracownika
Ponadto, przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r., stanowiąc o wymaganiach bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych, nie zawierają żadnych regulacji, w zakresie używania przez pracownika okularów przy wykonywaniu pracy.
Z kolei, zgodnie z § 8 ust. 2 ww. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 01 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Obowiązek zapewnienia okularów przez pracodawców powinien być realizowany w odniesieniu do pracowników użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy, co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, w myśl przepisów § 2 pkt 4 tego rozporządzenia.
Oznacza to, że pracownik, względem którego stwierdzono, na podstawie badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, potrzebę stosowania przy obsłudze monitora okularów korygujących wzrok, powinien zostać zaopatrzony w okulary, zgodne z zaleceniem lekarza, tj. o określonych parametrach, odpowiednich do stanu wzroku pracownika, przeznaczone do pracy przy monitorze.
Przepisy powyższe nie określają formy zapewnienia pracownikowi zaleconych okularów. W związku z tym, to pracodawca określa sposób zaopatrzenia pracownika w okulary. Może to nastąpić poprzez otrzymanie od pracodawcy zaleconych okularów korygujących wzrok lub dokonanie przez pracownika (w porozumieniu z pracodawcą) zakupu zaleconych okularów i otrzymanie zwrotu poniesionych na ten cel wydatków udokumentowanych wystawioną na niego fakturą. Obie te formy zapewnienia przez pracodawcę okularów korygujących wzrok, jako zgodne z przepisami powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 01 grudnia 1998 r., uprawniają do zastosowania zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 11 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, że brak jest podstaw, by uznać, iż refundacja kosztów zakupu okularów korygujących wzrok dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach spawaczy, przez pracodawcę, na podstawie wyników badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, wykazujących potrzebę ich stosowania podczas pracy na tych stanowiskach, ma prawo korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, zgodnie z treścią przepisów art. 21 ust.1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zwolnienie to stosuje się wyłącznie, w sytuacji, gdy obowiązek albo możliwość refundacji kosztów okularów korygujących wzrok, przez pracodawcę, zatrudnionym pracownikom, przysługuje na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają wprost z przepisów innych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
Jak wynika z przepisów § 2 pkt 4 i § 3 oraz § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 01 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, zapewnienie przez pracodawcę okularów korygujących wzrok lub ich refundacja, dotyczy pracowników zatrudnionych przez pracodawcę na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe oraz użytkujących w czasie pracy monitory ekranowe, co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, z zastrzeżeniem przypadków, gdy wyłącza się stosowanie przepisów powołanego rozporządzenia.
Oznacza to, iż w omawianej sytuacji, przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy w odniesieniu do pracowników zatrudnionych na stanowiskach spawaczy, nie stanowią wprost o stosowaniu przez tę grupę zawodową okularów korygujących wzrok przy wykonywaniu pracy.
W świetle powyższego, należy stwierdzić, że kwoty refundacji okularów korygujących wzrok dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach spawaczy, nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem, skoro zwrot kosztów z tytułu świadczenia rzeczowego w postaci refundacji okularów korygujących wzrok dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach spawaczy, nie korzysta ze zwolnienia, na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tym samym, zwrot ten podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód ze źródła określonego w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, Wnioskodawca, jako płatnik, zobowiązany jest do doliczenia tego przychodu do wynagrodzenia pracownika oraz obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Obowiązek ten wynika z normy art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów, przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy, wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)