eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweStała zabudowa meblowa z obniżoną stawką podatku VAT

Stała zabudowa meblowa z obniżoną stawką podatku VAT

2013-08-26 12:30

Stała zabudowa meblowa z obniżoną stawką podatku VAT

Stała zabudowa meblowa z obniżoną stawką podatku VAT © Kadmy - Fotolia.com

Zastosowanie obniżonej stawki podatku VAT dla stałej zabudowy meblowej wykonywanej w budownictwie objętym społecznym programem mieszkaniowym stanowi od wielu lat podstawę sporu pomiędzy podatnikami a fiskusem. Ostatnio w tej sprawie NSA podjął uchwałę (sygn. akt I FPS 2/13), w której rację przyznał podatnikom.

Przeczytaj także: Zabudowa wnękowa to towar a nie świadczenie usług

Zasady stosowania obniżonej stawki podatku VAT w budownictwie mieszkaniowym reguluje art. 41 ust. 12-12 ustawy o VAT. Mówi on m.in., że stawkę podatku w obniżonej wysokości do (obecnie) 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się z kolei obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Do budownictwa takiego nie zalicza jednakże się:
  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
przy czym jeżeli limity te zostały przekroczone, stawkę obniżoną należy stosować jedynie do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

fot. Kadmy - Fotolia.com

Stała zabudowa meblowa z obniżoną stawką podatku VAT

Zastosowanie obniżonej stawki podatku VAT dla stałej zabudowy meblowej wykonywanej w budownictwie objętym społecznym programem mieszkaniowym stanowi od wielu lat podstawę sporu pomiędzy podatnikami a fiskusem.


Przytoczone regulacje wskazują, że obniżona stawka podatku ma zastosowanie jedynie do dostawy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych (bądź ich części) wyżej wymienionych.

Jeżeli zatem przyjąć, iż montaż trwałej zabudowy meblowej w budownictwie mieszkaniowym jest usługą budowlaną, możliwe jest zastosowanie do niego obniżonej stawki podatku VAT. Spór w tym zakresie od lat toczy się między fiskusem a podatnikami. Ci ostatni twierdzą, że wykonanie zabudowy meblowej oczywiście winno być opodatkowane obniżoną stawką podatku, organy podatkowe zaś przeciwnie nakazują do niej stosować stawkę podstawową.

Przykładem może tutaj być chociażby wydana ostatnio interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 17.04.2013 r. nr ILPP1/443-1509/11/13-S/HW, w której to organ uznał, iż zabudowę wnękową należy traktować jako dostawę towaru w postaci elementów zabudowy wnękowej z montażem. Jest to zatem dostawa towaru, a nie usługa budowlana i nie można do niej stosować obniżonej stawki podatku.

Co ważne, z fiskusem często (aczkolwiek nie zawsze) zgadzały się ostatnio także sądy administracyjne, np. WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 18.12.2012 sygn. akt I SA/Wr 1198/12, czy wręcz NSA w wyroku z dnia 26.07.2013 r. sygn. akt I FSK 483/12, w którym to czytamy:

„(…) z okoliczności faktycznych sprawy wynika, iż mamy do czynienia z wytworzeniem i dostarczeniem szafy wnękowej na zamówienie klienta, a następnie jej montażem. Przeniesienie rozporządzania nad szafą wnękową na rzecz klienta następuje w momencie zakończenia jej montażu. Uwzględniając zasadę stosowania VAT, zgodnie z którą podatek ten powinien odpowiadać rzeczywistości gospodarczej, sztucznym byłoby uznanie, że klient nabywa zabudowę wnękową odrębnie od usług montażu. Zgodnie z realiami gospodarczymi omawianą transakcję należy zatem traktować jako jedną transakcję.

Kolejnym krokiem jest kwalifikacja danej transakcji jako dostawy towarów lub świadczenia usług. Zdaniem Sądu przedmiotową czynność należy uznać za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT zgodnie z którym przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.(…)”


Spór między podatnikami a fiskusem ostatecznie rozstrzygnął NSA w uchwale siedmiu sędziów z dnia 24.006.2013 r. sygn. akt I FPS 2/13. Otóż sąd uznał, że:

„(…) W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. świadczenie kompleksowe polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz montażu komponentów w sposób tworzący wraz z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego lub jego części trwałą zabudowę meblową, wykonywane w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stanowi usługę modernizacji opodatkowaną stawką obniżoną podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 12 w związku z ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług(…)”

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: