eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweSpółka cywilna na ryczałcie a własna firma na skali podatkowej

Spółka cywilna na ryczałcie a własna firma na skali podatkowej

2013-08-21 13:25

Spółka cywilna na ryczałcie a własna firma na skali podatkowej

Opodatkowanie © nenetus - Fotolia.com

W celu optymalizacji podatkowej przedsiębiorcy, obok prowadzenia firmy na własne imię i nazwisko, decydują się także na zakładanie spółek osobowych, które często mają niemalże identyczny czy zbliżony profil działalności. Czy w takim przypadku możliwe jest opodatkowanie takiej spółki ryczałtem, a przychodów z własnej firmy inną formą?

Przeczytaj także: Skala podatkowa formą opodatkowania działalności gospodarczej 2015

Zasady opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym zostały określone w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jej art. 6 ust. 1 mówi, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, zdefiniowanych w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

Co za tym idzie, już w przytoczonym przepisie ustawodawca zezwala na opodatkowanie ryczałtem przychodów uzyskiwanych z działalności prowadzonej w formie spółki, przy czym musi to być spółka cywilna bądź jawna.

W dalszych przepisach art. 6 czytamy natomiast:
4. Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:
  1. w roku poprzedzającym rok podatkowy:
    a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150.000 euro, lub
    b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro,
  2. rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

5. Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:
  1. odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1, albo
  2. z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a), a z działalności wykonywanej w formie spółki - gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b).

Analizując przytoczone regulacje można zatem dojść do wniosku, że na potrzeby ryczałtu ewidencjonowanego indywidualna działalność gospodarcza podatnika oraz działalność prowadzona w formie spółki cywilnej lub jawnej to dwa odrębne byty organizacyjne, co zdają się potwierdzać także przepisy określające zasady zgłaszania zamiaru korzystania z tej formy opodatkowania (art. 9 ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym).

Co za tym idzie, prawidłowym wydaje się być stanowisko, zgodnie z którym możliwe jest zastosowanie odrębnych form opodatkowania dla działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko oraz w formie spółki cywilnej (jako że w przepisach przytoczonej ustawy nie ma przepisu, który by takiego działania zabraniał).

Powyższe potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 17 czerwca 2010 r., nr ITPB1/415-280/10/DP (wypowiadający się w sytuacji odwrotnej, tj. działalność prowadzona w formie spółki była opodatkowana podatkiem liniowym, zaś działalność prowadzona na imię i nazwisko wspólnika ryczałtem ewidencjonowanym), w której to wskazał:

fot. nenetus - Fotolia.com

Opodatkowanie

Zasady opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym zostały określone w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.


„(…) Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie przewidują, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy, którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych.(…)

Biorąc pod uwagę zaprezentowany we wniosku opis stanu faktycznego oraz przepisy prawne w tym zakresie należy stwierdzić, że w danym roku podatkowym przychody osiągane przez Pana z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a jednocześnie dochody osiągane przez Pana z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej mogą być opodatkowane na zasadach ogólnych (tj. 19% podatek liniowy), pod warunkiem wyboru odpowiednich form opodatkowania i o ile nie zachodzą inne, przewidziane w ustawach okoliczności, które spowodowałyby utratę tych praw.(…)”


Niemniej należy pamiętać, że nie każdy rodzaj działalności gospodarczej może być ryczałtem ewidencjonowanym opodatkowany (katalog wyłączeń znalazł się w art. 8 oraz załączniku nr 2 do ustawy). Ponadto, aby móc korzystać z opodatkowania ryczałtem w ramach działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej, każdy z jej wspólników powinien złożyć we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania w odniesieniu do przychodów uzyskiwanych w ramach spółki, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu z tej działalności.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: