eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaPodatek akcyzowy na importowane wyroby tytoniowe

Podatek akcyzowy na importowane wyroby tytoniowe

2013-07-26 13:19

Podatek akcyzowy na importowane wyroby tytoniowe

Tytoń ©  cstyle - Fotolia.com

Spółka nie ma możliwości zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy w sytuacji przemieszczenia wyrobów tytoniowych importowanych i dopuszczonych do obrotu z miejsca importu na terytorium kraju do składu podatkowego, ponieważ nie posiada zezwolenia do działania jako zarejestrowany wysyłający. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 18.07.2013 r. nr IPTPP3/443A-21/13-4/KK.

Przeczytaj także: Sprzedaż surowych liści tytoniu a podatek akcyzowy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka zamierza importować z państwa trzeciego do Polski papierosy (wyroby tytoniowe). Prowadzi ona skład podatkowy. Celem importu towarów jest ich przeznaczenie do badań związanych z jakością tego produktu, w ramach prowadzonego przez spółkę laboratorium badawczego. Wyroby te zostaną zużyte na terenie składu podatkowego na potrzeby badań. Bezpośrednio po dokonaniu dopuszczenia do obrotu wyroby akcyzowe są przemieszczane do składu podatkowego podmiotu, który przy odprawie celnej występował jako importer. Spółka prowadzi ewidencję wyrobów tytoniowych zwolnionych z akcyzy ze względu na przeznaczenie. Nie posiada jednak zezwolenia na wysyłanie importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy. Zadano pytanie, czy powyższe będzie opodatkowane podatkiem akcyzowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz U. z 2011r. Nr 108, poz. 626 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, wyroby akcyzowe, wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe oraz susz tytoniowy, określono w załączniku nr 1 do ustawy.

Przepis art. 2 ust. 1 pkt 31 ustawy stanowi, iż podmiot wysyłający to podmiot prowadzący skład podatkowy lub zarejestrowany wysyłający, którzy wysyłają wyroby akcyzowe z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy. Natomiast, zezwolenie na wysyłanie importowanych wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zwane dalej „zezwoleniem na wysyłanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany wysyłający” wydaje właściwy naczelnik urzędu celnego, na pisemny wniosek podmiotu spełniającego określone warunki (art. 62a ust. 1 ustawy).

Zarejestrowanym wysyłającym, o którym mowa wyżej jest, w myśl art. 2 ust. 1 pkt 14a ww. ustawy, podmiot któremu wydano zezwolenie (o którym mowa w art. 62a ust. 1 ustawy) na wysyłanie importowanych wyrobów z miejsca importu z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w ramach prowadzonej działalności.

Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 25 ustawy, miejsce importu – to miejsce, w którym znajdują się importowane wyroby akcyzowe w momencie dopuszczenia do obrotu w rozumieniu przepisów prawa celnego. Zatem, w świetle tej regulacji określenie miejsca importu następuje poprzez odniesienie się do przepisów prawa celnego, określających miejsca, w jakich mogą znajdować się wyroby importowane, w momencie dopuszczenia ich do obrotu.

W myśl art. 40 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy, procedura zawieszenia poboru akcyzy ma zastosowanie także, gdy wyroby akcyzowe importowane i dopuszczone do obrotu są przemieszczane przez zarejestrowanego wysyłającego z miejsca importu na terytorium kraju do składu podatkowego na terytorium kraju.

Ponadto, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy jest związana z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych, warunkiem jej zastosowania jest:
1. zastosowanie e-AD albo dokumentu zastępującego e-AD;
2. złożenie we właściwym urzędzie celnym zabezpieczenia akcyzowego.(…)

Zatem ze wskazanych wyżej uregulowań wynika, iż Spółka będzie mogła dokonać wprowadzenia swoich wyrobów na teren składu podatkowego działając wyłącznie w ramach uzyskanego zezwolenia jako zarejestrowany wysyłający. Zatem, uzyskane zezwolenie będzie dotyczyło przede wszystkim samej możliwości wprowadzenia do składu podatkowego pochodzących z importu wyrobów akcyzowych.

Wobec powyższego, Spółka chcąc skorzystać z procedury zawieszenia poboru akcyzy, w chwili wypełnienia obowiązków wynikających z prawa celnego i związanych z dopuszczeniem wyrobów akcyzowych do swobodnego obrotu, powinna dopełnić wszystkich wymogów związanych z rozpoczęciem stosowania tej procedury jeszcze przed wprowadzeniem towaru do składu podatkowego.

fot. cstyle - Fotolia.com

Tytoń

Spółka nie ma możliwości zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy w sytuacji przemieszczenia wyrobów tytoniowych importowanych i dopuszczonych do obrotu z miejsca importu na terytorium kraju do składu podatkowego, ponieważ nie posiada zezwolenia do działania jako zarejestrowany wysyłający.


Zatem, powinna dołączyć do przemieszczanych (wprowadzanych do składu) wyrobów akcyzowych dokument ADT oraz złożyć zabezpieczenie akcyzowe. Wskazać bowiem należy, iż nawet w takiej sytuacji jak przedstawiona we wniosku nie można wykluczyć powstania ubytków wyrobów akcyzowych, które w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, co do zasady, podlegają opodatkowaniu akcyzą. Zatem, w przedmiotowej sprawie będzie istniał obowiązek złożenia zabezpieczenia akcyzowego umożliwiającego pokrycie mogącego powstać zobowiązania podatkowego w akcyzie. Innymi słowy, Wnioskodawca chcąc skorzystać z możliwości wprowadzenia importowanych wyrobów akcyzowych do składu podatkowego powinien działać w ramach zezwolenia udzielonego przez właściwego naczelnika urzędu celnego jako zarejestrowany wysyłający wypełniając określone w przepisach prawa obowiązki związane ze stosowaniem dokumentu ADT oraz ze złożeniem zabezpieczenia akcyzowego. Ewentualnie w przedmiotowej sytuacji Spółka ma możliwość skorzystania z usług podmiotu posiadającego status zarejestrowanego wysyłającego, który to dokona na rzecz Spółki przemieszczenia wyrobów akcyzowych importowanych i dopuszczonych do obrotu z miejsca importu do składu podatkowego.

Reasumując, Spółka nie ma możliwości zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy w sytuacji przemieszczenia wyrobów tytoniowych importowanych i dopuszczonych do obrotu z miejsca importu na terytorium kraju do składu podatkowego, ponieważ Wnioskodawca nie posiada zezwolenia do działania jako zarejestrowany wysyłający.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: