Opłaty za śmieci: zaokrąglenia zgodnie z Ordynacją podatkową
2013-07-26 13:21
![Opłaty za śmieci: zaokrąglenia zgodnie z Ordynacją podatkową [© Ssogras - Fotolia.com] Opłaty za śmieci: zaokrąglenia zgodnie z Ordynacją podatkową](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zasady-zaokraglania-podatkow/Oplaty-za-smieci-zaokraglenia-zgodnie-z-Ordynacja-podatkowa-121365-200x133crop.jpg)
Wywóz śmieci © Ssogras - Fotolia.com
Przeczytaj także: Fiskus umówi się na kontrolę podatkową z dużą firmą
Natomiast zaokrągleniu powinna podlegać w ocenie Izby kwota płaconej przez właścicieli nieruchomości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zgodnie z dyspozycją art. 63 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Jak z koolei podkreślają to przedstawiciele doktryny w tym prof. L. Etel (Komentarz do Ordynacji podatkowej – LEX 2013) wyłączenie zastosowania prawa do zaokrąglania podstawy opodatkowania i kwoty podatków określone w art. 63 § 2 Ordynacji podatkowej – ograniczone zostaje jedynie do opłat uregulowanych wprost w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, a wiec opłaty od posiadania psów, targowej, miejscowej i uzdrowiskowej.Przepis ten jednak nie może być interpretowany rozszerzająco i tym samym kwota opłaty z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi należna do zapłaty może być zaokrąglana zgodnie z art. 63§ 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
fot. Ssogras - Fotolia.com
Wywóz śmieci
Zaokrągleniu nie powinna w ogóle podlegać ustalona w uchwale organu stanowiącego gminy czy związku międzygminnego stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ustalona na podstawie art. 6k ust. 1 pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Nie pozostaje to w sprzeczności z art. 6r ust. 3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, z którego wywodzi się podnoszoną w komentarzach zasadę adekwatności wielkości swiadczeń do ponoszonej faktycznie opłaty i zasadę ekwiwalentności systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, bowiem o uprawnieniu do zaokrąglania należnych kwot opłaty przesądza art. 6q ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach , zaś momentem zaokrąglenia opłaty jest moment wpłaty dokonywanej samodzielnie przez podatnika na zasadzie art. 6p ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Przydatne linki:
- Ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw
Zatem to nie organ stanowiący w swojej uchwale przesądza o zasadach zaokrąglenia opłaty, lecz czyni to ustawodawca poprzez bezpośrednie odesłanie w art. 6q ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach do przepisów rangi ustawowej – Ordynacji podatkowej. Natomiast organ stanowiący podejmując uchwałę o stawkach opłaty nie ma kompetencji do regulowania w uchwale zasad zaokrąglania tej opłaty.
![Zmiany w Ordynacji podatkowej: zasady wydawania interpretacji [© Andrey Popov - Fotolia.com] Zmiany w Ordynacji podatkowej: zasady wydawania interpretacji](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/interpretacje-podatkowe/Zmiany-w-Ordynacji-podatkowej-zasady-wydawania-interpretacji-212095-150x100crop.jpg)
oprac. : Jarosław Kotowski / Ślązak, Zapiór i Wspólnicy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)