Kasa fiskalna gdy sprzedaż wysyłkowa
2013-07-10 13:11
Kasa fiskalna gdy sprzedaż wysyłkowa © Paylessimages - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju z fakturą i paragonem?
Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług został określony w art. 19 ustawy o VAT. Wskazana we wstępie reguła ogólna wynika z ust. 1 tego przepisu. Niemniej występuje od niej szereg wyjątków, w tym także wskazana wyżej sprzedaż wysyłkowa.Otóż w art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o podatku VAT ustawodawca wskazał, że w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty. Nie ma tutaj najmniejszego znaczenia chociażby dzień wydania towaru.
Warto przy tym podkreślić, że o ile ustawodawca w przytoczonym przepisie mówi wprost o sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym, organy podatkowe uznają, że chodzi tutaj nie tylko o usługi świadczone przez Pocztę Polską, ale także o przesyłki pobraniowe realizowane przez inne firmy kurierskie.
Przykładem powyższego jest chociażby interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 27 grudnia 2012 r., nr IBPP3/443-1049/12/KG, w której czytamy:
„(…)Zakładając racjonalność ustawodawcy dostarczana przesyłka za pomocą innego kuriera powinna być traktowana tak samo, jak dostarczana przez Pocztę Polską, ze względu na fakt, iż forma realizacji przesyłki (wydanie przesyłki adresatowi po uiszczeniu wskazanej przez nadawcę kwoty) i forma zapłaty (gotówka lub wpłata na rachunek bankowy) są identyczne.
Tak więc, otrzymanie zapłaty w przypadku dostawy wysyłkowej dokonanej „za zaliczeniem pocztowym” jest równoznaczne z otrzymaniem zapłaty „za pobraniem” przez firmy kurierskie. Moment powstania obowiązku podatkowego w obu przypadkach jest jednakowy. Wobec powyższego należy stwierdzić, iż przytoczony art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy, nie dotyczy wyłącznie zaliczenia pocztowego, realizowanego przez Pocztę Polską, lecz także innych firm np. kurierskich umożliwiających wysyłkę towarów „za pobraniem”(…)”
fot. Paylessimages - Fotolia.com
Kasa fiskalna gdy sprzedaż wysyłkowa
Ponieważ obowiązek podatkowy powstaje tutaj z chwilą otrzymania zapłaty, rodzi się jednak kolejny problem: w którym momencie wystawić paragon do takiej sprzedaży? Co do zasady bowiem sprzedaż na kasie fiskalnej winna być ewidencjonowana z chwilą powstania obowiązku podatkowego, a to by oznaczało, że w tym przypadku czynność ta wystąpiłaby po wydaniu towaru.
I tę kwestię rozpatrzył Dyrektor izby Skarbowej w Katowicach w powyższej interpretacji. Otóż stwierdził on, że z przepisów ustawy o VAT wynika, że ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej podlega każda dokonana transakcja sprzedaży na rzecz osób, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy i powinno się ono odbywać z chwilą dokonania sprzedaży, nie później jednak niż w momencie powstania obowiązku podatkowego, czyli tu z chwilą otrzymania zapłaty za towar. Ewidencjonowanie obrotu w terminie innym niż moment powstania obowiązku podatkowego prowadziłoby do niezgodności prowadzonej ewidencji z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczych oraz mogłoby skutkować nieprawidłowym sporządzeniem deklaracji podatkowej.
Niemniej obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej, poza celami fiskalnym, umożliwia także realizację prawa konsumenta w zakresie otrzymania dokumentu (paragonu) zawierającego podstawowe dane o zawartej transakcji. Przepisy podatkowe nie zabraniają przy tym ewidencjonowania sprzedaży przed powstaniem obowiązku podatkowego. Co za tym idzie, czynność ta może nastąpić wcześniej, a więc także w dniu wysyłki zakupionego przez klienta towaru. Niemniej w takim przypadku przedsiębiorca musi zadbać o to, aby ewidencjonowanie obrotu w terminie innym niż moment powstania obowiązku podatkowego nie prowadził do niezgodności prowadzonej ewidencji z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczych.
Powyższe ma szczególne znaczenie w przypadku dokonania wysyłki w jednym miesiącu i otrzymaniu zapłaty w następnym. W takich sytuacjach bowiem w miesiącu, w którym miała miejsce ewidencja przesyłki na kasie fiskalnej, podatnik powinien dokonać korekty sprzedaży i podatku należnego oraz odpowiednio zwiększyć o te wartości zapisy w ewidencji za miesiąc, w którym otrzymano zapłatę.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)
-
gapiszon / 2013-07-10 17:25:20
Czyli klient składa zamówienie, opłaca je, natomiast sklep otrzymuje towar od swego dostawcy dopiero np po kilku dniach. Jak sklep ma wystawić paragon fiskalny w dniu dokonania przez klienta wpłaty przelewem, skoro w tym dniu nie ma jeszcze tych produktów u siebie na stanie (i nawet nie ma jeszcze fv od dostawcy na ten towar)??? [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
gapiszon / 2013-07-10 17:25:31
Czyli klient składa zamówienie, opłaca je, natomiast sklep otrzymuje towar od swego dostawcy dopiero np po kilku dniach. Jak sklep ma wystawić paragon fiskalny w dniu dokonania przez klienta wpłaty przelewem, skoro w tym dniu nie ma jeszcze tych produktów u siebie na stanie (i nawet nie ma jeszcze fv od dostawcy na ten towar)??? [ odpowiedz ] [ cytuj ]