Bilety na dojazdy do i z pracy a obowiązki podatkowe
2013-07-09 13:04
Bilety na dojazdy do i z pracy a obowiązki podatkowe © Yuri Bizgaimer - Fotolia.com
Przeczytaj także: Koszty dojazdu pracownika a jego przychód
Wykup ulg dla pracowników powoduje powstanie u nich przychodu do opodatkowania pochodzącego ze stosunku pracy.Przychodami ze stosunku pracy są wszelkie świadczenia pracodawcy wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika, niezależnie od źródła ich finansowania, w tym świadczenia ponoszone za pracownika (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Mogą to być zatem również świadczenia polegające na nabyciu dla pracownika prawa do ulgowych przewozów.
Zauważyć należy, że na mocy art. 21 ust. 1 pkt 84 i 87 ustawy o PIT zwolniona od podatku jest wartość świadczeń z tytułu uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego, wynikających z przepisów o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego czy komunikacji miejskiej. Zwolnienie to dotyczy jednak świadczeń przyznanych na podstawie odrębnych przepisów (np. policjantom czy parlamentarzystom). W przypadku osób, którym nie przysługują ustawowe uprawnienia do bezpłatnych przejazdów, pracodawca wykupioną ulgę powinien opodatkować – należy ją bowiem traktować jako część wynagrodzenia pracownika.
fot. Yuri Bizgaimer - Fotolia.com
Bilety na dojazdy do i z pracy a obowiązki podatkowe
Teoretycznie możliwe jest oczywiście potraktowanie wykupionej ulgi jako powierzanych przez pracodawcę narzędzi, pod warunkiem że byłaby wykorzystywana tylko na potrzeby służbowe pracownika. Wówczas nie generowałaby ona w ogóle przychodu, a jedynie stanowiła zakupiony przez pracodawcę środek produkcji. Nie jest to jednak możliwe, gdy wynagrodzeniowy charakter takiego świadczenia wynika z porozumień płacowych i wewnątrzzakładowych przepisów prawa pracy.
Podobne stanowisko wyraził m.in. Minister Finansów w interpretacji z 16 października 2012 r. nr IPPB4/415-540/12-6/SP.
Zapoznaj się z podstawą prawną:
- art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
oprac. : Krzysztof Klimek / www.EkspertBeck.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)