Podatek VAT: przekształcenie spółki z o.o. w jawną
2013-06-26 13:18
![Podatek VAT: przekształcenie spółki z o.o. w jawną [© pressmaster - Fotolia.com] Podatek VAT: przekształcenie spółki z o.o. w jawną](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/przeksztalcenie-spolki/Podatek-VAT-przeksztalcenie-spolki-z-o-o-w-jawna-119807-200x133crop.jpg)
Podatek VAT: przekształcenie spółki z o.o. w jawną © pressmaster - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przekształcenie firmy w spółkę z o.o. a podatek VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca (spółka z o.o.) może w przyszłości zostać przekształcony w spółkę jawną. W przypadku takiego przekształcenia nie dojdzie do zmiany wartości majątku spółki przed i po przekształceniu. Nie wystąpią także jakiekolwiek dodatkowe wkłady wspólników na rzecz spółki. Zadano pytanie, czy przekształcenie takie wywoła jakiekolwiek konsekwencje w podatku VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Dostawą towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
fot. pressmaster - Fotolia.com
Podatek VAT: przekształcenie spółki z o.o. w jawną
Czynność przekształcenia Spółki ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną nie będzie powodować po stronie Spółki jakichkolwiek konsekwencji w zakresie opodatkowania podatkiem VAT.
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Niemniej jednak w stosunku do świadczonej usługi muszą być przy tym spełnione następujące warunki:
• w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (wierzyciel/nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
• świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).
Należy tutaj podkreślić, iż obydwa ww. warunki winny być spełnione łącznie, aby świadczenie podlegało, jako usługa, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Pod pojęciem odpłatności świadczenia usług rozumieć należy prawo podmiotu świadczącego usługę do żądania od nabywcy towaru, odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).
W konsekwencji powyższego należy stwierdzić, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko to świadczenie (usługa), w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot, który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie usługą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną przewiduje art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.), zwanej dalej k.s.h., zgodnie z którym spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).
W myśl art. 551 § 4 k.s.h. nie może być przekształcana spółka w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku, ani spółka w upadłości.
Na podstawie art. 553 § 1 k.s.h., spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Jak wynika z § 3 ww. artykułu, wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.
Jak wynika z art. 1 § 2 k.s.h., spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.
![Przekształcenie spółki jawnej w z o.o. a podatek VAT [© Yong Hian Lim - Fotolia.com] Przekształcenie spółki jawnej w z o.o. a podatek VAT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/przeksztalcenie-spolki/Przeksztalcenie-spolki-jawnej-w-z-o-o-a-podatek-VAT-124560-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)