IV ustawa deregulacyjna: ułatwienia w prowadzeniu firmy
2013-06-21 13:17
Przeczytaj także: Płatności barterowe: Kryptowaluta nie jest środkiem płatniczym
Ujednolicenie terminu powstania obowiązku podatkowego w podatkach dochodowych z VAT dla zaliczek ewidencjonowanych w kasie fiskalnej.
Podatnicy, którzy ewidencjonują sprzedaż poprzez kasę fiskalną, mają obowiązek rejestrować za jej pomocą otrzymane zaliczki. Do tej pory czynność ta powodowała powstanie obowiązku podatkowego jedynie w VAT. Uproszczeniem dla przedsiębiorców będzie zrównanie momentu powstania obowiązku podatkowego, który dla podatku dochodowego będzie teraz taki sam jak dla VAT, czyli do miesiąca pobrania zaliczki. Zmiana przepisów uprości przedsiębiorcom prowadzenie ewidencji niezbędnych dla rozliczeń podatkowych i jednocześnie przyspieszy konieczność opłacenia podatku dochodowego.
Zniesienie obowiązku sprawdzania do 30 kwietnia prawidłowości danych przekazanych do ZUS w miesięcznych raportach imiennych
W uzasadnieniu propozycji zamieszczono opis, że obecnie obowiązek ten stanowi dodatkowe i zbędne obciążenie dla przedsiębiorców. Płatnik składek przekazując do ZUS dane jest zobowiązany do złożenia oświadczenia, że zawarte w nich informacje są zgodne ze stanem prawnym i faktycznym oraz, że płatnik składek jest świadomy odpowiedzialności karnej z tytułu przekazania nieprawdziwych danych lub ich zatajenia. Ponadto MG podaje, że obecna kara grzywny w wysokości 5.000 zł za nie stwierdzenie nieprawidłowości w imiennym raporcie miesięcznym w terminie, jest nieadekwatna w stosunku do zaniechanego obowiązku.
Zastąpienie obecnego systemu rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych systemem ryczałtowym
W obecnym stanie prawnym opodatkowanie korzystania z pojazdów służbowych do celów prywatnych nastręcza wielu problemów i rzadko jest wykazywane przez pracodawców. Stąd też propozycja MG w sprawie zastąpienia obecnych rozwiązań ryczałtem. Podstawą obliczenia ryczałtu byłaby wielokrotność stawki kilometrowej. Nie zostałyby tym rozliczeniem objęte sytuacje uregulowane umownie. Ryczałt jest rozwiązaniem prostym, co przekładałoby się na większą legalizację takiego użytkowania dla celów podatkowych.
Umożliwienie zachowania ważności orzeczenia lekarskiego przez nowego pracodawcę
Nowy pracodawca w świetle proponowanych regulacji, będzie mieć możliwość zaoszczędzenia na badaniach lekarskich pracownika. Wystarczy, że pracownik dostarczy ważne i aktualne (od poprzedniego pracodawcy) orzeczenie lekarskie, stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (oprócz gałęzi spożywczej, medycznej, ratowniczej gospodarki oraz w transporcie morskim i lotniczym). Pomoże to zminimalizować koszty administracyjne, w związku z częstą zmianą pracodawców przez pracowników.
Zwolnienie płatników składek, którzy opłacają za ubezpieczonych tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne z obowiązku przekazywania ubezpieczonym informacji z raportów miesięcznych
Jak zostało zauważone przez MG, utrzymanie obecnego obowiązku wydaje się niezasadne, bowiem od dnia 1 stycznia 2013 r. działa system eWUŚ (elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorcy). Umożliwia on natychmiastowe potwierdzenie prawa do świadczeń finansowanych przez NFZ. Zaproponowano jednak możliwość wnioskowania przez ubezpieczonego o wystawienie takiej informacji.
Wyłączenie z podatku VAT usług bezpłatnej pomocy prawnej na rzecz osób niezamożnych oraz zwolnienie otrzymującego pomoc z podatku dochodowego z tego tytułu
Warunkiem jest złożenie przez usługobiorcę dokumentu poświadczającego korzystanie z tej pomocy. Świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej osobom niezamożnym nie powinno być traktowane jako działanie promocyjne, które zaowocuje pozyskaniem nowych klientów. Wyłączenie z usług bezpłatnej pomocy z VAT ma na celu przyczynienie się do zwiększenia pewności prawnej podmiotów świadczących tego typu usługi, co przełoży się na większą dostępność bezpłatnych porad prawnych dla osób niezamożnych. Wprowadzenie zwolnienia z PIT dla korzystających z bezpłatnej pomocy prawnej jest w tym przypadku uzasadnione ich trudną sytuacją finansową.
Zmiany w przepisach są konieczne. Jako cel regulacji podano również: "Nieprecyzyjne przepisy i biurokratyczne ograniczenia hamują wzrost przedsiębiorczości w Polsce oraz narażają przedsiębiorców na ponoszenie nieuzasadnionych kosztów. Może to również stanowić czynnik wpływający na podejmowanie decyzji o rozpoczynaniu działalności gospodarczej poza granicami Polski przez osoby o dużym potencjale przedsiębiorczym. W okresie spowolnienia gospodarczego nieuzasadnione obciążenia administracyjne są szczególnie szkodliwe dla rozwoju gospodarki i przedsiębiorczości. Zmiany zawarte w projektowanej regulacji mają przede wszystkim poprawić funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw oraz mikroprzedsiębiorców."
Ułatwienia mają więc za zadanie pomóc przedsiębiorcom w prowadzeniu przez nich działalnościach gospodarczych. Projekt założeń projektu ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 23 kwietnia 2013r.
1 2
oprac. : Beata Tomaszewska / wFirma.pl Sp. z o.o.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)