eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweŚrodki trwałe stanowiące współwłasność małżeńską

Środki trwałe stanowiące współwłasność małżeńską

2013-06-11 13:34

Środki trwałe stanowiące współwłasność małżeńską

Środki trwałe stanowiące współwłasność małżeńską © Kurhan - Fotolia.com

Niejednokrotnie zdarza się, że osoba fizyczna prowadząca własną działalność gospodarczą wykorzystuje w niej prywatny majątek. W przypadku gdy spełnia on definicję środka trwałego podatnik może wprowadzić go do ewidencji środków trwałych i poddać amortyzacji. A co w przypadku gdy dany przedmiot jest majątkiem wspólnym małżonków. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie powinien rozwiać ten artykuł.

Przeczytaj także: Darowizna czyli ponowna amortyzacja środka trwałego

Wspólność majątkowa- kiedy powstaje?
Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym wspólność majątkowa małżonków powstaje z mocy ustawy i obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny) poza wymienionymi w art. 33 ustawy.

Wspólny majątek w działalności gospodarczej
Jak wynika z art. 22a ust. 1 amortyzacji podlegają składniki majątku stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, w postaci:
  1. budowli, budynków oraz lokali będących odrębną własnością,
  2. maszyn, urządzeń i środków transportu,
  3. innych przedmiotów
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywanych przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

fot. Kurhan - Fotolia.com

Środki trwałe stanowiące współwłasność małżeńską

Gdy tylko jeden z małżonków wprowadził dany przedmiot do ewidencji środków trwałych i łączy go z małżonkiem wspólność majątkowa, wówczas może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od jego pełnej wartości początkowej.


Jak dokonać wyceny?
Kwestie wyceny środków trwałych stanowiących współwłasność podatnika zostały uregulowane w art. 22g ust. 11 ustawy o podatku dochodowym:
W razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

Gdy tylko jeden z małżonków wprowadził dany przedmiot do ewidencji środków trwałych i łączy go z małżonkiem wspólność majątkowa, wówczas może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od jego pełnej wartości początkowej. W tej sytuacji nie ma sensu sporządzanie umowy użyczenia majątku, który tak czy inaczej jest majątkiem wspólnym.

Natomiast gdy oboje prowadzą oddzielne działalności gospodarcze i wykorzystują dany składnik majątku w swoich działalnościach, wówczas wartość początkowa ustalana jest proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Od tak ustalonej wartości początkowej obliczane są odpisy amortyzacyjne.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: