eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePomyłka w nazwie firmy a prawo do odliczenia VAT

Pomyłka w nazwie firmy a prawo do odliczenia VAT

2013-06-10 13:21

Pomyłka w nazwie firmy a prawo do odliczenia VAT

Pomyłka w nazwie firmy a prawo do odliczenia VAT © adam88xx - Fotolia.com

W praktyce gospodarczej dość często dochodzi do pomyłek zarówno w dokumentacji jak i w kwestiach dotyczących już samych towarów. Pośpiech i napięty harmonogram przedsiębiorcy często skutkuje przyjęciem dokumentów z błędnymi danymi. Czy otrzymana faktura, na której występują błędy w nazwie nabywcy pozwala przedsiębiorcy ująć na jej podstawie koszt i odliczyć VAT?

Przeczytaj także: Z jakich faktur nie można odliczyć podatku VAT?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy pozostałe dane nabywcy pozwalają na jednoznaczne jego określenie. Jeżeli bowiem w danych nabywcy została jedynie pomylona nazwa ale numer identyfikacyjny NIP oraz adres się zgadza dopuszcza się aby przedsiębiorca zaliczył tak udokumentowany wydatek do kosztów podatkowych i aby odliczył VAT.

W przypadku więc gdy na fakturze dotyczącej zakupu w nazwie została zamieniona kolejność np. zamiast “Zakład Chemiczny KOT” na fakturze widnieje “KOT Zakład Chemiczny” przedsiębiorca nie musi dokonywać korekt dokumentów aby zakwalifikować wydatek do kosztów. Również w przypadku gdy w nazwie zostanie użyty skrót zamiast pełnej nazwy, która brzmi Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe SAM zostanie zamieszczone PPHU SAM błąd ten nie pozbawi przedsiębiorcy możliwości odliczenia podatku VAT od zakupu i ujęcia go w księdze podatkowej.

fot. adam88xx - Fotolia.com

Pomyłka w nazwie firmy a prawo do odliczenia VAT

Błędy w nazwie przedsiębiorcy na otrzymanej fakturze nie muszą zatem oznaczać braku możliwości zaliczenia wydatków do kosztów ani braku możliwości odliczenia VAT.


Jeżeli jednak błędy w nazwie będą budziły wątpliwości co do określenia tożsamości nabywcy, np. gdy nazwa będzie dotyczyła całkiem innego podmiotu nabywca powinien jednak wystawić notę korygującą zmieniającą dane na poprawne. Nota powinna być przekazana wystawcy faktury, a nabywca powinien posiadać dowód akceptacji dokumentu przez sprzedawcę.

Błędy w nazwie przedsiębiorcy na otrzymanej fakturze nie muszą zatem oznaczać braku możliwości zaliczenia wydatków do kosztów ani braku możliwości odliczenia VAT. Jeżeli bowiem z pozostałych danych jednoznacznie wynika, że to właśnie dany przedsiębiorca jest nabywcą, można uznać pomyłkę za mało znaczącą i dokonać księgowania takiej faktury w ewidencji podatkowej oraz w rejestrze VAT.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: