Wywłaszczenie gruntu: odszkodowanie a podatek dochodowy
2013-06-10 13:19
Wywłaszczenie gruntu: odszkodowanie a podatek dochodowy © Roy Pedersen - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sprzedaż ziemi - resztówki dla GDDKiA z podatkiem dochodowym
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Na potrzeby spółki jawnej, której wnioskodawca jest wspólnikiem, zakupiono w 1996 r. budynki, budowle oraz urządzenia infrastruktury technicznej, zaś w latach 1999-2004 grunty przekształcone z prawa wieczystego. W 2009 r. została podjęta decyzja inwestycyjna na zadanie pod nazwą „Rozbudowa ulicy”. Plany inwestycyjne przebudowy drogi publicznej obejmowany grunty należące do spółki. Grunty, te na podstawie decyzji wywłaszczeniowych Prezydenta miasta z listopada 2012 r. stały się własności Gminy Miasta, realizujących postanowienia wcześniejszych decyzji, wydanych na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami, ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o finansowaniu infrastruktury transportu lądowego. Przejęcie gruntu skutkowało wypłatą odszkodowania na konto spółki. W pierwotnej wycenie przyznano kwotę 255 860 zł, zaś po odwołaniu, uwzględniając także budynki i infrastrukturę towarzyszącą znajdujące się na danym gruncie, przyznano jeszcze kwotę 385 579 zł. Zadano pytanie czy wypłacone odszkodowanie jest opodatkowane podatkiem dochodowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
fot. Roy Pedersen - Fotolia.com
Wywłaszczenie gruntu: odszkodowanie a podatek dochodowy
W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:
1. rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,
2. ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.
Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Zasady ustalania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zostały określone w art. 14 tej ustawy, który w ust. 1 stanowi, że za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)