Podatek VAT: ponowne zwolnienie = korekta odliczenia?
2013-06-05 12:29
![Podatek VAT: ponowne zwolnienie = korekta odliczenia? [© adam88xx - Fotolia.com] Podatek VAT: ponowne zwolnienie = korekta odliczenia?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rejestracja-VAT/Podatek-VAT-ponowne-zwolnienie-korekta-odliczenia-118748-200x133crop.jpg)
Podatek VAT: ponowne zwolnienie = korekta odliczenia? © adam88xx - Fotolia.com
Przeczytaj także: Powrót do zwolnienia podmiotowego w podatku VAT
Wybierając ponownie zwolnienie, trzeba być świadomym konieczności skorygowania odliczonego wcześniej podatku VAT naliczonego od dokonanych zakupów m.in. środków trwałych czy towarów handlowych, których przedsiębiorca nie sprzedał w okresie, w którym posiadał status czynnego podatnika VAT. Powrót do zwolnienia podmiotowego w VAT oznacza bowiem zmianę przeznaczenia towarów – wygasa ich związek z działalnością opodatkowaną VAT i zastępuje go powiązanie z działalnością nieopodatkowaną tym podatkiem.Co do zasady podatnikowi przysługuje prawo do obniżania kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Podatnik zatem traci je, jeśli wykonuje czynności zwolnione, co ma miejsce w przypadku powrotu do zwolnienia podmiotowego. Pozostaje sporządzić korektę…
fot. adam88xx - Fotolia.com
Podatek VAT: ponowne zwolnienie = korekta odliczenia?
Decyzja o ponownym wyborze podmiotowego zwolnienia z VAT-u może rodzić konieczność zwrotu części wcześniej odliczonego podatku. Zasady dotyczące korekt VAT-owskich rozrachunków z fiskusem różnią się w zależności od rodzaju zakupionych składników.
Korekta większych zakupów
W przypadku nabytych towarów i usług stanowiących środki trwałe czy wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji, których wartość początkowa przekracza 15 000 zł, przedsiębiorca zobowiązany jest dokonać korekty w ciągu 5 lat (a przy nieruchomościach i prawach wieczystego użytkowania gruntu 10 lat) rozkładając wartość podatku odliczonego od zakupu danego składnika majątkowego. Roczna korekta wyniesie 1/5 (lub 1/10 w przypadku nieruchomości) wartości odliczonego przy ich zakupie VAT-u. Korektę przeprowadzić należy w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty.
Towary handlowe też z korektą
Korekta VAT potrzebna jest także w przypadku towarów handlowych lub surowców i materiałów, które to przedsiębiorca nabył z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego. Tutaj korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za ten okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana, czyli za miesiąc lub kwartał, w którym przedsiębiorca skorzystał ze zwolnienia w VAT.
Nie zawsze konieczna
Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku składników majątku, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł. Korekta co do zasady jest także wymagana. Tu również przedsiębiorca obowiązany jest dokonać korekty w deklaracji podatkowej za ten okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana. Co jednak ważne, skorygowanie to będzie zbędne, jeśli od końca okresu rozliczeniowego, w którym towary lub usługi wydano do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy.
Katarzyna Miazek, Katarzyna Więsik
![Zmiana profilu działalności: korekta VAT od inwestycji w nieruchomości [© pixabay.com] Zmiana profilu działalności: korekta VAT od inwestycji w nieruchomości](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rejestracja-VAT/Zmiana-profilu-dzialalnosci-korekta-VAT-od-inwestycji-w-nieruchomosci-240159-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)