eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaKorekta deklaracji VAT a odliczenie podatku naliczonego

Korekta deklaracji VAT a odliczenie podatku naliczonego

2013-06-02 01:01

Korekta deklaracji VAT a odliczenie podatku naliczonego

Korekta deklaracji VAT a odliczenie podatku naliczonego © Ruff - Fotolia.com

Podatnik, który nie dokonał odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym wystąpiło prawo do odliczenia podatku naliczonego lub odpowiednio za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, ma prawo do dokonania korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Ustawa zawęża możliwość odliczenia podatku naliczonego poprzez złożenie korekty deklaracji podatkowej do złożenia jej wyłącznie za okres, w którym to prawo wystąpiło. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 10.05.2013 r. nr IPPP3/443-120/13-2/LK.

Przeczytaj także: Odliczenie VAT: korekta deklaracji

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W 2009 r. zlikwidowała się spółka z o.o., w której wnioskodawca (spółka akcyjna) posiadał 100% udziałów. Zlikwidowana spółka zajmowała się skupem makulatury. Po likwidacji działalność tę przejęła spółka akcyjna. Dostawcy makulatury (bardzo dużo małych podmiotów) mimo prawidłowej informacji od odbiorcy często wystawiali faktury z nieprawidłowościami dotyczącymi nabywcy (odbiorcy). Błędy były różne: tylko nieprawidłowy NIP (poprzedniej spółki) - dane adresowe i nazwa poprawna, nieprawidłowa nazwa lub nieprawidłowy adres (poprzedniej spółki) a NIP prawidłowy, ewentualnie inne kombinacje błędów. Większość błędów było korygowanych poprzez wystawiane noty korygujące, reszta poprzez faktury korygujące. Między datą faktury a wystawieniem noty i zaakceptowaniem jej przez sprzedawcę (tudzież wystawieniem faktury korygującej) występowały niekiedy spore okresy czasu (np. faktura wystawiona w październiku 2009 r. zaś nota w maju 2010 r.). Powyższe wynikało z bardzo dużej ilości błędnych faktur. Zadano pytanie, czy spółka powinna dokonać rozliczenia podatku naliczonego z faktury otrzymanych w 2009 r. poprzez korektę za miesiąc otrzymania faktury pierwotnej lub dwa kolejne miesiące, czy też miesiącu otrzymania potwierdzonej, zaakceptowanej noty korygującej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

fot. Ruff - Fotolia.com

Korekta deklaracji VAT a odliczenie podatku naliczonego

Podatnik, który nie dokonał odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym wystąpiło prawo do odliczenia podatku naliczonego lub odpowiednio za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, ma prawo do dokonania korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.


Podstawowy obowiązek dokumentowania obrotu dla potrzeb podatku od towarów i usług, fakturami VAT przez podatników tego podatku został określony w art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, w myśl, którego podatnicy, o których mowa w art. 15, mają obowiązek wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zasady wystawiania faktur VAT i innych dokumentów z nimi zrównanych uregulowane zostały szczegółowo w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337), zwanego dalej rozporządzeniem.

W myśl § 4 ust. 1 i 2 cyt. rozporządzenia zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami „FAKTURA VAT”. Faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT" wystawiają również podatnicy, o których mowa w art. 16 ustawy przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu.

Stosownie do § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:
1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
3. numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT";
4. dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;
5. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
6. miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług;
7. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
8. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
9. stawki podatku;
10. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
11. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
12. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, faktury VAT są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika. Faktura pełni szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku VAT, dlatego też niezwykle istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich elementów faktury.

 

1 2

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: