eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweRyczałt ewidencjonowany nie dla najmu nieruchomości firmy

Ryczałt ewidencjonowany nie dla najmu nieruchomości firmy

2013-05-22 13:26

Ryczałt ewidencjonowany nie dla najmu nieruchomości firmy

Wynajem nieruchomości © Franck Boston - Fotolia.com

Przedsiębiorca wynajmujący w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nieruchomość będącą składnikiem majątku związanego z prowadzoną firmą (środkiem trwałym), traci prawo do opodatkowania działalności podstawowej ryczałtem ewidencjonowanym. Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia zmian w tym zakresie - wskazał Maciej Grabowski w odpowiedzi z dnia 23.11.2012 r. na interpelację poselską nr 10607.

Przeczytaj także: Najem nieruchomości: wybór opodatkowania

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to uproszczona forma opodatkowania podatkiem dochodowym. Mogą go płacić przede wszystkim drobni przedsiębiorcy (tacy, których przychody za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 150 000 zł, bądź też którzy dopiero rozpoczynają przygodę z własną firmą).

Przy tej formie opodatkowany jest uzyskiwany z działalności gospodarczej przychód a nie dochód. Stawki ryczałtu są różne w zależności od tego, co jest przedmiotem konkretnej transakcji i wynoszą od 3% do 20 %.

fot. Franck Boston - Fotolia.com

Wynajem nieruchomości

Przedsiębiorcy wynajmujący w ramach firmy nieruchomości, nie mogą korzystać z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zawierają jednak pewne uregulowania, które wyłączają możliwość korzystania z tej formy opodatkowania. Otóż prawa do ryczałtu nie mają m.in. podatnicy osiągający w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wskazanych w załączniku nr 2 do tejże ustawy. Wśród tych wyłączeń znalazł się m.in. wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKWiU 68.20.1 – pozycja 28 załącznika). Powyższe nie obejmuje jedynie przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy bądź innych podobnych, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (potocznie zwanych najmem prywatnym).

Tym samym osiąganie przychodów z wynajmu nieruchomości w ramach prowadzonej firmy skutkuje brakiem możliwości opodatkowania tej działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i to nawet wówczas, gdy takie przychody stanowią jedynie znikomą część przychodów ogółem.

W związku z powyższym została wystosowana do Ministerstwa Finansów interpelacja poselska z pytaniem, czy resort ten widzi możliwość zmiany wskazanej wyżej ustawy tak, aby ryczałtem mogły być opodatkowane także przychody z najmu nieruchomości będących częścią majątku przedsiębiorstwa?

W odpowiedzi podsekretarz stanu Maciej Grabowski podkreślił w pierwszej kolejności, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako uproszczona forma opodatkowania kierowany jest do osób prowadzących działalność w niewielkich rozmiarach. Nie można przy tym zapominać, że jest to także fakultatywna forma opodatkowania. Podatnik dokonując jej wyboru oprócz zalet z niej płynących powinien mieć na uwadze także ograniczenia, jakie z tym się wiążą. Podatnik powinien zatem uwzględniać także okoliczność, że wybierając zryczałtowaną formę opodatkowania, nie będzie mógł osiągać przychodów z ubocznej działalności polegającej na wynajmie nieruchomości będącej składnikiem majątku wykorzystywanego w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, ponieważ będzie to skutkować utratą prawa do opodatkowania w tej formie.

W związku z powyższym resort finansów nie znajduje uzasadnionych podstaw do zmiany ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tak aby zryczałtowanym podatkiem dochodowym mogły być opodatkowane również przychody z najmu nieruchomości użytkowych będących częścią majątku przedsiębiorstwa.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: