Korekta deklaracji VAT a obniżone odsetki podatkowe
2013-05-15 13:24
Korekta deklaracji VAT a obniżone odsetki podatkowe © Ruff - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ordynacja podatkowa: liczenie odsetek od zaległości podatkowych
Podatnik, który stwierdzi, że złożona przez niego deklaracja (w tym m.in. w zakresie podatku VAT, przypomnijmy, że te podatnicy muszą składać za okresy miesięczne bądź kwartalne) zawiera błędy lub pomyłki, ma prawo ją skorygować. Nie potrzebuje na to dodatkowej zgody fiskusa. Stosownej korekty dokonuje na takim samym druku, na jakim została wypełniona deklaracja pierwotna, z tą różnicą, że zaznacza na niej, iż jest to korekta deklaracji a nie jej złożenie.Korygowanie wcześniejszych rozliczeń często wiąże się także z powstaniem zaległości podatkowej (będzie tak, gdy wykazana na pierwotnej deklaracji kwota podatku podlegającego wpłacie jest niższa od tej z korekty, bądź gdy kwota wykazanego pierwotnie zwrotu podatku jest wyższa od tej na korekcie). Powstanie zaległości podatkowej wymusza natomiast jej uregulowanie wraz z odsetkami za zwłokę, co regulują przepisy Ordynacji podatkowej (Dział III Rozdział 6).
Odsetki te wpłacane są bez wezwania organu podatkowego, przy czym w sytuacji, gdy dokonana wpłata nie pokrywa kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim, w dniu wpłaty, pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę (tzw. metoda „w stu”).
Zasady ustalania wysokości odsetek reguluje art. 56 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim stawka odsetek za zwłokę jest równa sumie 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim, i 2%, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8% (obecnie odsetki te wynoszą 11% w skali roku).
fot. Ruff - Fotolia.com
Korekta deklaracji VAT a obniżone odsetki podatkowe
Podatnicy niekiedy mają jednak prawo do odsetek obniżonych. Będzie tak w przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej (wraz z odsetkami). Stawka odsetek obniżonych wynosi 75% stawki odsetek, o której mowa była wyżej, zaokrąglonej w górę do dwóch miejsc po przecinku (obecnie odsetki obniżone wynoszą 8,25% w skali roku).
Ustawodawca przewidział przy tym sytuacje, w których podatnik nie ma prawa do odsetek obniżonych. Jest tak w przypadku korekty deklaracji:
- złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach, gdy nie stosuje się zawiadomienia - po zakończeniu kontroli podatkowej
- dokonanej w wyniku czynności sprawdzających
Tym samym, aby podatnik miał prawo do zapłaty odsetek w obniżonej wysokości musi spełnić następujące warunki:
- złożyć prawnie skuteczną korektę deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn jej złożenia
- uiścić całą zaległość podatkową (wraz z odsetkami) w terminie 7 dni od dnia złożenia tej korekty
- korekta nie jest dokonywana wskutek sytuacji opisanych wyżej w pkt 1 i 2
Wszystkie wskazane wyżej warunki muszą być spełnione łącznie. Jeżeli zatem przykładowo podatnik spóźni się z zapłatą powstałej zaległości podatkowej, tudzież nie ureguluje jej w terminie 7 dni od złożenia korekty wraz z uzasadnieniem w pełnej wysokości, a jedynie w części, nie będzie miał prawa do zastosowania odsetek obniżonych.
Warto pamiętać
Odsetek nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez "Pocztę Polską" za polecenie przesyłki listowej (2,20 zł). Obecnie kwota minimalnych odsetek wynosi 2,20zł x 3 = 6,60zł.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)