Najem domku letniskowego na ryczałcie a wspólne rozliczenie
2013-05-15 13:17
![Najem domku letniskowego na ryczałcie a wspólne rozliczenie [© Sergej Razvodovskij - Fotolia.com] Najem domku letniskowego na ryczałcie a wspólne rozliczenie](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/PIT-y/Najem-domku-letniskowego-na-ryczalcie-a-wspolne-rozliczenie-117711-200x133crop.jpg)
Najem domku letniskowego na ryczałcie a wspólne rozliczenie © Sergej Razvodovskij - Fotolia.com
Przeczytaj także: PIT 2012: wspólne zeznanie = mniejszy podatek?
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawczyni będąca emerytką jest wspólnie z mężem (istnieje między nimi wspólność majątkowa małżeńska) właścicielką domu letniskowego. Domek ten jest wynajmowany w okresie letnim krótkoterminowo od 2 do 10 dób. Maksymalnie wynajmowany jest on 6 osobom. Z tytułu tego wynajmu wnioskodawczyni zapłaciła w latach 2011 i 2012 ryczałt ewidencjonowany (ta forma opodatkowania została wybrana do rozliczania przychodów z najmu, oświadczenie jest składane każdego roku) wg stawki 17% zgodnie z zaleceniem urzędu skarbowego. W latach tych jej małżonek pracował w oparciu o umowę o pracę. Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy w takim przypadku może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, od osiąganych przez nich dochodów. Jednak art. 6 ust. 2 ww. ustawy przewiduje możliwość preferencyjnego opodatkowania dochodów osiąganych przez małżonków. Powołany powyżej przepis stanowi: małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 tej ustawy, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany. Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy zasada wyrażona w ust. 2 ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.
fot. Sergej Razvodovskij - Fotolia.com
Najem domku letniskowego na ryczałcie a wspólne rozliczenie
Podatniczka opłacająca 17% zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych z tytułu najmu domku letniskowego, jako od przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, nie może skorzystać ze wspólnego opodatkowania małżonków w zakresie dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych.
Stosownie do art. 6 ust. 8 ww. ustawy, sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.
Z powołanych wyżej przepisów jednoznacznie wynika, że przepis art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi odstępstwo od generalnej zasady odrębnego opodatkowania. Możliwość jego zastosowania obwarowana jest szeregiem warunków wyraźnie wskazanych w tej ustawie. Z treści art. 6 ust. 8 ww. ustawy bezspornie wynika, że prawa do łącznego opodatkowania dochodów określonych w art. 9 ust. 1 i 1a pozbawieni zostali małżonkowie w sytuacji, gdy w roku podatkowym chociażby do jednego z nich miały zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W konsekwencji już sam fakt dokonania wyboru sposobu opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, m.in. zryczałtowanym podatkiem dochodowym, stanowi przesłankę do utraty możliwości wspólnego opodatkowania dochodów obojga małżonków.
Jeżeli więc któryś z małżonków opodatkowany jest w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową, nie mogą oni rozliczać się wspólnie. Dla braku możliwości wspólnego opodatkowania nie jest konieczne osiąganie jakichkolwiek przychodów opodatkowanych na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wystarczy, że jeden ze współmałżonków wybrał tę formę opodatkowania.
Z treści złożonego wniosku wynika, iż w 2011 i 2012 roku Wnioskodawczyni opłacała 17% zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych od przychodów uzyskanych z tytułu najmu domku letniskowego, jako od przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej określonego w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. e) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 roku.
Mając to na uwadze należy stwierdzić, że nie może Pani skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania małżonków za 2011 i 2012 rok, gdyż była Pani osobą, do której miały zastosowanie przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Fakt podlegania regulacjom zawartym w tej ustawie ma bowiem decydujące znaczenie dla braku możliwości skorzystania ze wspólnego opodatkowania małżonków. (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
![Gospodarstwo rolne a wspólne rozliczenie małżonków [© chukov - Fotolia.com] Gospodarstwo rolne a wspólne rozliczenie małżonków](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/PIT-y/Gospodarstwo-rolne-a-wspolne-rozliczenie-malzonkow-116336-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)