Podatek PIT 2013: korekta kosztów gdy brak zapłaty na koniec miesiąca
2013-05-13 13:36
Podatek PIT: korekta kosztów gdy brak zapłaty na koniec miesiąca © Gina Sanders - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podatek dochodowy: od kiedy korekta kosztów w 2013 r.?
Wskazany wyżej obowiązek korekty został uregulowany w art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nim podatnik, który zaliczył do kosztów uzyskania przychodów kwotę wydatku wynikającą z faktury, rachunku bądź innego dowodu lub umowy, gdy nie istniał obowiązek wystawienia dwóch pierwszych dokumentów, a który nie uregulował takiego zobowiązania w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, musi zmniejszyć koszty uzyskania przychodów o niezapłaconą kwotę.Jeżeli wskazany wyżej termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, stosownej korekty kosztów należy dokonać z upływem 90 dni od daty zaliczenia danej kwoty do kosztów uzyskania przychodów (o ile oczywiście ta nie została uregulowana w terminie). O obowiązkach tych mówią odpowiednio ust. 1 i 2 przytoczonego przepisu.
Jak nietrudno zauważyć, powyżej ustawodawca posługuje się terminami określonymi w dniach. Niemniej w dalszych przepisach art. 24d mówi, że stosownego zmniejszenia kosztów dokonuje się w miesiącu, w którym upływają wymienione terminy. Ponadto, jeżeli po dokonaniu takiego zmniejszenia, zobowiązanie zostanie uregulowane, w miesiącu w którym to nastąpiło podatnik ponownie zwiększa koszty uzyskania przychodów o kwotę dokonanego zmniejszenia.
Jeżeli w miesiącu, w którym podatnik ma obowiązek dokonać stosownego zmniejszenia, nie ponosi on kosztów uzyskania przychodów lub poniesione koszty są niższe od kwoty zmniejszenia, wówczas ma obowiązek zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty uzyskania przychodów.
Jak nietrudno zauważyć, w zakresie samej czynności technicznej polegającej na dokonaniu korekty w art. 24d ustawy ustawodawca mówi nie o dniach o miesiącach (korekty należy dokonać w miesiącu, w którym powstało dane zdarzenie, nie dniu miesiąca).
W praktyce z kolei może powstać sytuacja, że w jednym miesiącu u podatnika nastąpi zbieg zdarzeń powodujących najpierw konieczność zmniejszenia kosztów, a następnie „cofnięcia” dokonanej korekty (czyli ponownego rozpoznania kosztu w związku z zapłatą danego zobowiązania).
fot. Gina Sanders - Fotolia.com
Podatek PIT: korekta kosztów gdy brak zapłaty na koniec miesiąca
Przykładowo załóżmy, że 8 maja upływa 30 dzień od terminu płatności danej faktury, która to zostanie zapłacona 19 maja. Czy w takiej sytuacji podatnik powinien dokonać korekty kosztów?
Prawidłowym wydaje się być stwierdzenie, że nie. Dokonanie bowiem w jednym miesiącu korekty kosztów i ponownego ich ujęcia nie wpłynie na rozliczenie podatkowe. Ponadto, jak już wyżej podkreślono, ustawodawca nakazuje dokonać korekty w miesiącu, w którym upływają określone terminy. Tym samym można przyjąć, że konieczność dokonania stosownej korekty kosztów (czy jej cofnięcia), należy oceniać na ostatni dzień miesiąca, w którym zdarzenia te miały miejsce. Co za tym idzie, jeżeli w jednym miesiącu (w naszym przykładzie w maju) nastąpi zarówno przekroczenie terminu nakazującego dokonanie stosownej korekty, ale także i uregulowanie zobowiązania umożliwiającego cofnięcie tej korekty, można przyjąć, że obowiązek dokonania korekty kosztów w ogóle nie wystąpił.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)