Ministerstwo Finansów wyjaśnia: nowe kasy fiskalne
2013-05-10 13:26
Ministerstwo Finansów wyjaśnia: nowe kasy fiskalne © Stanisław Tokarski - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zapłata za nocleg Polskim Bonem Turystycznym a zwolnienie z kas fiskalnych
Nie wszystkie kasy do wymianyInformacją istotną dla osób zobowiązanych do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej jest fakt, iż - jak wynika z wyjaśnienia MF - nie muszą one wymieniać urządzeń niepozwalających na dostosowanie się do nowych przepisów. Jeżeli sprzęt pozwala obecnie na prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży, przedsiębiorca może z niego korzystać aż do czasu jego zużycia. Istotne jest, aby sprzedaż była rejestrowana na kasie właściwej do profilu prowadzonej działalności, posiadającej odpowiednią pamięć. Wymóg ten jednak istniał jeszcze przed nowelizacją i nie powinien nikogo dziwić.
W odniesieniu do konieczności zamieszczenia na żądanie nabywcy jego NIP na paragonie fiskalnym, z wyjaśnienia MF wynika, iż obowiązek ten będzie dotyczył jedynie kas, które posiadają taką funkcję. Ważne, aby kasa zapewniała prawidłowość rozliczeń podatnika.
fot. Stanisław Tokarski - Fotolia.com
Ministerstwo Finansów wyjaśnia: nowe kasy fiskalne
Nazwa towaru zależy od sprzedawcy
Nowe przepisy zawierają zapis, iż na paragonie fiskalnym ma znaleźć się informacja pozwalająca na jednoznaczną identyfikację towaru lub usługi (par. 8 ust. 1 pkt 6). Nie jest doprecyzowane, jak szczegółowe dane muszą znaleźć się na takim dokumencie. Sposób umożliwienia jednoznacznej identyfikacji klientowi zależy ściśle od asortymentu, jaki posiada podatnik, dlatego to on decyduje, jak wywiąże się z tego obowiązku. Znowelizowane przepisy nie wykluczają możliwości stosowania skrótów, które obecnie często pojawiają się na paragonach.
Wyjaśniając za MF - jeżeli przykładowo podatnik ma w sprzedaży 5 gatunków jabłek i wszystkie są w jednakowej cenie, może on zaprogramować na kasie nazwę “jabłka”. Jeżeli jednak sprzedaje np. ziemniaki i młode ziemniaki, przy czym oba towary maja inną cenę za kilogram, powinien identyfikować je oddzielnie.
Doprecyzowanie przepisu dotyczącego nazwy towaru lub usługi na paragonie fiskalnym wynikało z faktu, iż praktyka w tym względzie była niejednolita. Warto zaznaczyć, iż nieprawdą jest, że wcześniej akceptowane było prowadzenie ewidencji i stosowanie nazewnictwa bazującego jedynie na grupach towarowych niepozwalających na jednoznaczną identyfikację towaru lub usługi.
Komentarz do wprowadzanych zmian wystosowany przez Ministerstwo Finansów uspokoił wielu przedsiębiorców związanych z ewidencjonowaniem sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Ich wcześniejsze obawy były słuszne, ponieważ ze znowelizowanych przepisów nie wynika jasno to, co resort chciał osiągnąć. Największą ulgę odczuli na pewno ci, którzy szykowali się do wyrzucenia posiadanej kasy, która technicznie uniemożliwia stosowanie nowych przepisów - w końcu zakup nowej, z zaawansowanymi funkcjami, to wydatek, na który bez mrugnięcia okiem mogą pozwolić sobie tylko nieliczni.
oprac. : Anna Hugiel Lazarowicz / wFirma.pl Sp. z o.o.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)