Rejestracja VAT gdy gospodarstwo rolne małżonków
2013-05-09 13:36
![Rejestracja VAT gdy gospodarstwo rolne małżonków [© beerfan - Fotolia.com] Rejestracja VAT gdy gospodarstwo rolne małżonków](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rolnik-ryczaltowy/Rejestracja-VAT-gdy-gospodarstwo-rolne-malzonkow-117385-200x133crop.jpg)
Rejestracja VAT gdy gospodarstwo rolne małżonków © beerfan - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rolnik ryczałtowy: rezygnacja i odliczenie VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawczyni z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 8,4 ha, w tym 3,67 ha jest własnością wspólną małżonków zaś 4,73 ha należy do męża (tą część nabył on wskutek umowy przekazania własności gospodarstwa rolnego z 18.01.1988 r. w trakcie trwania małżeństwa). Od marca 2013 r. małżonkowie chcą z tytułu prowadzonego gospodarstwo rozliczać podatek VAT, przy czym z uwagi na kłopoty zdrowotne męża gospodarstwem zajmuje się wnioskodawczyni. Zadała ona pytanie, czy może rozliczać podatek VAT także z części gospodarstwa rolnego należącego do męża? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
Przydatne narzędzia
Kalkulator VAT w rolnictwie: ryczałt czy VAT?
Definicja działalności gospodarczej zawarta w ust. 2 (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1.04.2013 r.) powołanego powyżej przepisu ma charakter podmiotowy, odnosi się bowiem do podmiotów prowadzących tę działalność. Działalność gospodarcza, stosownie do ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
fot. beerfan - Fotolia.com
Rejestracja VAT gdy gospodarstwo rolne małżonków
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzają zasadę, że do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego uprawniona jest tylko i wyłącznie jedna osoba fizyczna spośród tych, które prowadzą wspólne gospodarstwo rolne.
Działalność rolnicza została zdefiniowana w art. 2 pkt 15 ustawy, zgodnie z którym przez działalność rolniczą rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.20.13.0) oraz bambusa (PKWiU ex 01.29.30.0), a także świadczenie usług rolniczych.
Mając na względzie definicję działalności gospodarczej, zawartą w art. 15 ust. 2 ustawy, należy uznać, iż prowadzenie działalności rolniczej stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem rolnik, w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, posiada status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (działalność rolniczą). Natomiast wykonywanie czynności polegających na świadczeniu usług rolniczych przesądza o wykonywaniu działalności rolniczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.
Biorąc pod uwagę definicję działalności rolniczej, zawartą w art. 2 pkt 15 ustawy, uznać należy, że rolnicy, prowadzący taką działalność, z wyjątkiem tych, którzy dobrowolnie dokonali rejestracji w zakresie VAT jako podatnicy VAT czynni oraz takich, którzy na podstawie odrębnych przepisów są obowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych, z mocy ustawy są rolnikami ryczałtowymi w zakresie działalności rolniczej, tj. zarówno sprzedaży produktów rolnych pochodzących z tej działalności, jak również świadczenia usług rolniczych, ze wszystkimi konsekwencjami prawnymi dla podatników posiadających status rolnika ryczałtowego.
![Śmierć rolnika: sprzedaż płodów rolnych i maszyn w podatku VAT [© chukov - Fotolia.com] Śmierć rolnika: sprzedaż płodów rolnych i maszyn w podatku VAT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rolnik-ryczaltowy/Smierc-rolnika-sprzedaz-plodow-rolnych-i-maszyn-w-podatku-VAT-225025-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)