eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaZwrot VAT: dotacja na środki trwałe a działalność zwolniona

Zwrot VAT: dotacja na środki trwałe a działalność zwolniona

2013-04-12 11:49

Zwrot VAT: dotacja na środki trwałe a działalność zwolniona

Zwrot VAT: dotacja na środki trwałe a działalność zwolniona © Ruff - Fotolia.com

Jeżeli nabyte środki trwałe, sfinansowane częściowo z dotacji, służyły i służą działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług, podatnik nie ma prawa do odliczenia (i ewentualnego zwrotu) podatku naliczonego z tytułu ich nabycia na zasadach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 27.03.2013 r. nr ITPP3/443-47/13/MD.

Przeczytaj także: Od zakupów z dotacji można odliczyć podatek VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie praktyki lekarskiej dentystycznej. Świadczone przez niego usługi korzystają ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT i poza nimi nie wykonuje innych usług. W roku 2010 wnioskodawca dokonał zakupu środków trwałych, które wykorzystuje w prowadzonej działalności zwolnionej. Ich nabycie zostało częściowo sfinansowane dotacją z UE. Wnioskodawca zadał pytanie, czy w świetle ustawy o podatku od towarów i usług jest podatnikiem i przysługiwał mu zwrot podatku VAT od tych zakupów? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Stosownie do dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) – zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.

Podatnikami - według zapisu ust. 1 tego artykułu - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 powyższego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

fot. Ruff - Fotolia.com

Zwrot VAT: dotacja na środki trwałe a działalność zwolniona

Jeżeli nabyte środki trwałe, sfinansowane częściowo z dotacji, służyły i służą działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług, podatnik nie ma prawa do odliczenia (i ewentualnego zwrotu) podatku naliczonego z tytułu ich nabycia na zasadach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług.


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:
a. lekarza i lekarza dentysty,
b. pielęgniarki i położnej,
c. medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654, Nr 149, poz. 887 i Nr 174, poz. 1039),
d. psychologa.

Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego przepisu wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie mając bezwarunkowego charakteru, przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, występującemu w takim charakterze, przy czym podatek naliczony winien dotyczyć zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi, realizowanymi przez podatnika.

Stosownie art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Na podstawie art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20. (…)

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że Wnioskodawca nie spełnił (spełnia) warunku, o którym mowa w wyżej cyt. art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, skoro nabyte środki trwałe służyły i służą działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług. W konsekwencji nie ma prawa do odliczenia (i ewentualnego zwrotu) podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowych środków trwałych, na zasadach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: