eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaZmiana formy opodatkowania nowej firmy?

Zmiana formy opodatkowania nowej firmy?

2013-04-11 12:55

Zmiana formy opodatkowania nowej firmy?

Zmiana formy opodatkowania nowej firmy? © olly - Fotolia.com

Nie ma przeszkód, aby podatnik, który otworzył działalność gospodarczą w trakcie roku i złożył oświadczenie o wyborze danej formy opodatkowania, oświadczenie to zmienił przed uzyskaniem pierwszego przychodu z tej działalności. Takie stanowisko podatnika potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 27.01.2010 r. nr IBPBI/1/415-908/09/AP.

Przeczytaj także: Nowa działalność gospodarcza to nowa forma opodatkowania

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

17 września 2009 r. wnioskodawczyni złożyła w urzędzie skarbowym oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej otwartej w trakcie roku 19% stawką podatku liniowego. Następnie 15 października 2009 r. wycofała na piśmie to oświadczenie wskazując jednocześnie, że do tej pory nie uzyskała z firmy żadnego przychodu. Pracownik urzędu skarbowego wskazał jednak, że pismo to jest prawnie nieskuteczne i zażądał jego wycofania. Nie zgadzając się z powyższym wnioskodawczyni ponownie w dniu 23 października 2009 r. złożyła wniosek o wycofanie oświadczenia, w którym szczegółowo przedstawiła prawne uzasadnienie swojego stanowiska. Do dnia sporządzenia przedmiotowego pisma nie uzyskała z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej żadnego przychodu. Zadała pytanie, czy korzystając z ustanowionego w przepisie art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawnienia wyboru opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy – czyli wyboru 19% stawki opodatkowania, może wycofać złożone oświadczenie o wyborze tego opodatkowania do dnia uzyskania pierwszego przychodu, w przypadku działalności rozpoczętej w trakcie roku podatkowego? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:

„(…) Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z regulacją z art. 9a powołanej z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatnik podejmujący działalność gospodarczą ma prawo wyboru opodatkowania między podatkiem liniowym, a zasadami ogólnymi. Ustawodawca wymaga, aby podatnik rozpoczynający działalność w trakcie roku podatkowego złożył oświadczenie w zakresie opodatkowania podatkiem liniowym nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

fot. olly - Fotolia.com

Zmiana formy opodatkowania nowej firmy?

Nie ma przeszkód, aby podatnik, który otworzył działalność gospodarczą w trakcie roku i złożył oświadczenie o wyborze danej formy opodatkowania, oświadczenie to zmienił przed uzyskaniem pierwszego przychodu z tej działalności.


W żadnym przepisie ustawodawca nie ogranicza podatnika co do możliwości wycofania oświadczenia co do wyboru opodatkowania lub jego zmiany. Niewątpliwie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest jednoznacznych unormowań zezwalających lub zabraniających podatnikowi zmiany złożonego oświadczenia o wyborze opodatkowania uregulowanego w art. 30c ww. ustawy w trakcie roku podatkowego, a jednocześnie ustawodawca w art. 9a § 4 (winno być ust. 4) ww. ustawy, przewiduje możliwość rezygnacji z wybranego sposobu opodatkowania 19% stawką podatku po zakończeniu roku podatkowego – podatnik może, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złożyć w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z powyższym zbędne jest, w świetle brzmienia przepisu art. 9a ust. 2 ww. ustawy, szczególne unormowanie prawa podatnika do odstąpienia od dokonanego w oświadczeniu wyboru opodatkowania, jeżeli nastąpiło to w terminie do dnia uzyskania przez podatnika pierwszego przychodu z działalności gospodarczej. Domniemanie racjonalności prawodawcy upoważnia do wniosku, że gdyby ustawodawca uznał za stosowne zabronić podatnikom możliwości zmiany oświadczenia o wyborze przewidzianego w art. 30c ustawy opodatkowania, mimo braku uzyskania pierwszego przychodu, niewątpliwie znalazłoby to swój wyraz w ustawie. Wycofując swoje oświadczenie o wyborze 19% opodatkowania dochodu w terminie przysługującym do dokonania takiego wyboru – złożenia oświadczenia, a więc przed uzyskaniem pierwszego przychodu, podatnik korzysta ze swojego prawa, jednocześnie nie powodując żadnych ujemnych skutków w zakresie wolumenu wpływów z podatków, czy ich płynności mających w ostatecznym rezultacie na celu ochronę interesu finansowego państwa.

Z tego też względu, zdaniem Wnioskodawczyni, należy uznać, iż przeciwne stanowisko jest przede wszystkim pozbawione podstaw prawnych i stanowi o zbyt formalistycznym, niesprzyjającym budowaniu zaufania obywatela do organów państwa, podejściu.

Poszukując, jedynie dla celów porównawczych, podobnego ustawowego rozwiązania można wskazać na sytuację małżonków składających oświadczenia o łącznym opodatkowaniu dochodów przez nich osiąganych. Możliwość łącznego opodatkowania małżonków została uzależniona – zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od złożenia stosownego wniosku w tym przedmiocie we wspólnym zeznaniu rocznym. Termin do złożenia zeznania rocznego upływa, w myśl art. 45 ust. 1 ww. ustawy, w dniu 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W związku z tym tylko do dnia 30 kwietnia można złożyć oświadczenie o łącznym opodatkowaniu dochodów osiąganych przez małżonków.

Nie budzi wątpliwości, co znajduje swoje odzwierciedlenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, że od upływu tego dnia możliwa jest również zmiana tego oświadczenia o łącznym opodatkowaniu dochodów osiąganych przez małżonków. Nie budzi wątpliwości, że do upływu tego dnia możliwa jest również zmiana tego oświadczenia – bez ograniczeń, co do ilości zmian oraz bez wskazywania jakichkolwiek ich przyczyn. Po tej dacie złożenie nowego, zmienionego oświadczenia jest niedopuszczalne i prawnie nieskuteczne.

Reasumując, unormowania art. 9a ww. ustawy nie zakazują podatnikowi zmiany lub wycofania złożonego oświadczenia o wyborze opodatkowania dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej (rozpoczętej w trakcie roku podatkowego) na zasadach określonych w art. 30c tej ustawy, do dnia uzyskania pierwszego przychodu z tej działalności.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawczyni powołała wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 stycznia 2008 r. sygn. akt I SA/Wr 1379/07. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: