Rozliczenie roczne gdy zagraniczna działalność sportowa
2013-04-10 13:06
Przeczytaj także: Działalność gospodarcza w Niemczech a zeznanie roczne PIT-36
Biorąc pod uwagę powyższe, w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie art. 17 ust. 1 umowy polsko – francuskiej. Dochód Wnioskodawcy, posiadającego rezydencję podatkową w Polsce, osiągnięty w związku z udziałem w turnieju tenisowym we Francji winien być opodatkowany w państwie źródła, tj. we Francji. Wskazać należy, iż w umowie między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Francuską, zastosowano jako sposób unikania podwójnego opodatkowania tzw. metodę wyłączenia z progresją.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 lit. b) ww. umowy, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga przychody, które zgodnie z postanowieniami artykułów 10, 12, 14, 16 i 17 podlegają opodatkowaniu we Francji, wówczas Polska zaliczy na poczet podatku należnego od dochodu tej osoby kwotę, która odpowiada podatkowi zapłaconemu we Francji. Podlegająca zaliczeniu kwota, nie może jednak przekraczać części podatku obliczonego przed zaliczeniem, która przypada na przychody osiągane we Francji.
Zatem, zgodnie z powyższymi uregulowaniami, jeżeli podatnik, który jest polskim rezydentem, osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami dwustronnej umowy może być opodatkowany we Francji, to w Polsce taki dochód lub majątek będzie zwolniony z opodatkowania. Zaznaczyć jednak należy, iż jeżeli podatnik uzyskiwałby inne dochody w danym roku podatkowym podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych w Polsce, to zgodnie z ww. metodą, dochód uzyskany we Francji powinien zostać uwzględniony dla potrzeb obliczenia stopy procentowej podatku od pozostałego dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce.
Podatek określa się wówczas, stosownie do art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w następujący sposób:
1. do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1,
2. ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
3. ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Reasumując, uzyskane przez Wnioskodawcę dochody z tytułu udziału w turnieju tenisowym organizowanym we Francji nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, zgodnie z art. 17 ust. 1 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 19 stycznia 1977 r. (Dz. U. z 1977 r., Nr 1, poz. 5).
Wskazać należy, iż w sytuacji, gdy jedynym dochodem w roku 2012 byłyby zarobki uzyskiwane we Francji, wówczas nie występuje obowiązek składania zeznania rocznego w Polsce. W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca wskazał jednak, iż w ww. okresie uzyskiwał w kraju inne dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Oznacza to, że dochód Wnioskodawcy uzyskany w 2012 r. we Francji jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, jednakże z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca uzyskał inne dochody w danym roku podatkowym podlegające opodatkowaniu w Polsce, dochód uzyskany we Francji powinien zostać uwzględniony dla potrzeb obliczenia stopy procentowej podatku od pozostałego dochodu Wnioskodawcy podlegającego opodatkowaniu w Polsce.
Ponadto Wnioskodawca obowiązany jest również złożyć do właściwego urzędu skarbowego roczne zeznanie podatkowe PIT- 36, do którego zobligowany jest dołączyć informację PIT/ZG. Jest to informacja o wysokości dochodów osiągniętych za granicą oraz zapłaconym podatku w danym roku podatkowym. Informacja ta stanowi załącznik do zeznań PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Załącznik PIT/ZG składa się odrębnie dla każdego państwa, z którego uzyskano dochód. Wskazanie dochodów z zagranicy jest istotne dla potrzeb obliczania stopy procentowej podatku od pozostałego dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce. (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)