eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaOdsetki z lokaty to przychody z kapitałów pieniężnych

Odsetki z lokaty to przychody z kapitałów pieniężnych

2013-02-28 05:35

Przeczytaj także: Udzielenie pożyczki nie jest zwolnione z CIT, ale odsetki mogą być


Zgodnie z art. 45 ust. 1 cyt. ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Natomiast stosownie do ust. 3b tego przepisu, w zeznaniu, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a, wykazuje się należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29-30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.

Obowiązek wykazania powyższych odsetek w zeznaniu rocznym i odprowadzenie podatku z tego tytułu powstaje więc jedynie w sytuacji, gdyby podatek ten nie został pobrany przez bank. Powyższy przepis nie dotyczy sytuacji kiedy płatnik podatku nie potrącił zasadnie.

Jak wskazano w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Jeśli zatem przepisy prawa podatkowego określają, że w konkretnym przypadku, powodującym powstanie obowiązku podatkowego, pobór podatku jest obowiązkiem płatnika, to prawidłowy pobór podatku następuje w ten sposób, że płatnik oblicza podatek, pobiera go od podatnika i przekazuje do kasy właściwego urzędu skarbowego.

W przypadku lokat terminowych założonych w banku, pełni on funkcję płatnika i to na nim zgodnie z powyższym przepisem, ciąży obowiązek poboru powyższego podatku.

Obliczając i pobierając zryczałtowany podatek dochodowy płatnik jest zobligowany do stosowania przepisu art. 63 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom lub inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera szczególnych regulacji dotyczących zaokrąglania. Z tego względu w tym zakresie należy stosować przepisy ogólne zawarte w ustawie Ordynacja podatkowa.

W sytuacji, gdy bank, stosownie do treści art. 63 ustawy Ordynacja podatkowa, nie pobierze zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu odsetek od lokaty z uwagi na fakt, iż kwota obliczonego podatku od odsetek z lokaty jest niższa niż 50 groszy, to podatnik nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego od tych dochodów w ciągu roku podatkowego, ani po jego zakończeniu i uwzględnienia ww. dochodów w zeznaniu rocznym. Bez znaczenia pozostaje przy tym ilość posiadanych przez podatnika lokat.

Należy zauważyć, iż odpowiedzialność majątkowa płatnika i inkasenta jest odpowiedzialnością samoistną i odrębną od odpowiedzialności podatkowej podatnika. To oznacza, że podatnik nie ma podstaw aby uchylić się od zastosowania art. 45 ust. 3b tej ustawy. Z przepisu tego wynika, że w zeznaniu rocznym, w zależności które z nich podatnik składa, podatnik wykazuje należny podatek dochodowy m.in. z tytułu odsetek od lokat terminowych, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika. Innymi słowy, kiedy podatnik otrzymuje kwotę przychodu w całości, bez pomniejszenia go o podatek dochodowy przez płatnika, to będzie obowiązany do wykazania go w składanym zeznaniu rocznym i wykazania należnego, acz niepobranego wcześniej podatku. Brak poboru podatku przez płatnika nie zmienia bowiem faktu, że obowiązek podatkowy z tytułu przychodu z tytułu odsetek od lokat terminowych ciąży na podatniku.

Odpowiedzialność podatkowa płatnika kreuje jego obowiązek spełnienia świadczenia pieniężnego obejmującego zarówno należność płatniczą, jak i odsetki. Jeżeli jednak zapłata podatku po złożeniu rocznego zeznania nastąpiła przez podatnika lub mimo odpowiedzialności płatnika należności podatkowe na nim ciążące uregulował podatnik, to zobowiązanie podatkowe wygasło. Jest tak dlatego, że po pierwsze – wygaśnięcie zobowiązania nie jest uzależnione od zapłaty zobowiązania przez płatnika, lecz „od wpłaty” a po drugie – odpowiedzialność płatnika nie uchyla odpowiedzialności podatnika. Tym samym, od płatnika nie można już dochodzić niepobranego podatku (obciążają go wyłącznie odsetki).

Przepis art. 45 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przerzuca odpowiedzialności na podatnika, a jedynie jest uregulowaniem jego obowiązków z tytułu jego zobowiązania podatkowego, za które nie przestał ponosić odpowiedzialności tylko dlatego, że w sprawie występuje płatnik. Zobowiązanie do zapłaty podatku było i pozostaje zobowiązaniem podatnika. Stąd regulacja art. 45 ust. 3b ww. ustawy, aby zapobiec sytuacji, kiedy żadna ze stron – podatnik ani płatnik – nie będzie się poczuwała do odpowiedzialności za zobowiązanie podatkowe podatnika. Obowiązek podatkowy ciąży na podatniku z mocy ustawy i nie uchyla go działanie lub zaniechanie płatnika. Ustawodawca zabezpieczył się na wypadek takiej sytuacji wprowadzając art. 45 ust. 3b do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nakładając na podatnika obowiązek wykazania podatku w zeznaniu rocznym w przypadku, kiedy podatek nie został pobrany przez płatnika. Chodzi przy tym o każdą sytuację, kiedy nie pobrano podatku, a więc zarówno kiedy miało to miejsce w związku z winą lub jej brakiem po stronie płatnika, a także, gdy obowiązek nałożony na płatnika nie został wypełniony.(…)

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż odsetek od lokat terminowych utworzonych przez Wnioskodawczynię dla lokowania wolnych środków pieniężnych pochodzących z prowadzonej działalności gospodarczej nie można utożsamiać z odsetkami od środków na rachunku bankowym utrzymywanym w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, gdyż lokaty te nie dotyczą rachunku związanego z bieżącą działalnością gospodarczą.

Odsetki te stanowią przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowany 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 3 przedmiotowej ustawy.

Podmiotem obowiązanym do poboru podatku z tego źródła przychodów jest płatnik. Natomiast, w sytuacji gdy płatnik nie potrącił podatku (niezasadnie), obowiązek wykazania powyższych odsetek w zeznaniu rocznym PIT-36L w części J., poz. 61 i odprowadzenia podatku z tego tytułu ciąży na Wnioskodawczyni stosownie do art. 45 ust. 3b tej ustawy. W związku z powyższym, Wnioskodawczyni, nie była zobowiązana do obliczania i odprowadzania podatku od ww. lokat do 20-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskała ten przychód, a w konsekwencji, nie powstała zaległość podatkowa z tytułu nieterminowej zapłaty tego podatku w ciągu roku podatkowego.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: