eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweDostawa towaru z montażem: rozliczenie VAT

Dostawa towaru z montażem: rozliczenie VAT

2013-02-28 05:37

Dostawa towaru z montażem: rozliczenie VAT

Linia produkcyjna © Moreno Soppelsa - Fotolia.com

Ustawodawca przewidział szczególne zasady określania miejsca opodatkowania podatkiem VAT dla dostawy towarów, które wymagają montażu. Jest nim mianowicie miejsce, gdzie towary te są montowane. Co do samego momentu powstania obowiązku podatkowego, należy stosować reguły ogólne.

Przeczytaj także: Rozliczenie VAT gdy dostawa towaru z montażem

Rozpatrzmy następującą sytuację: Polska firma zamówiła u niemieckiego kontrahenta linię produkcyjną, która ma zostać zamontowana na hali produkcyjnej znajdującej się w Polsce. Montaż nastąpi w miesiącu czerwcu 2013 r., zaś w lutym firma wpłaciła zgodnie z zawartą umową zaliczkę na poczet tej transakcji, na co niemiecki kontrahent wystawił fakturę zaliczkową. Po zakończeniu prac zostanie wystawiona faktura końcowa. Na kiedy w takim przypadku należy określić moment powstania obowiązku podatkowego oraz kto będzie musiał rozliczyć podatek VAT od zawartej transakcji?

Art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT mówi, że miejscem dostawy towarów, w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz – jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane (przy czym za instalację lub montaż nie uznaje się prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem).

Zgodnie zatem z przytoczonym przepisem, wykonanie linii produkcyjnej mieszczącej się w Polsce tutaj też będzie opodatkowane, mimo że wykonawcą tej linii jest podmiot z innego państwa. Obowiązaną do rozliczenia podatku VAT z tego tytułu będzie natomiast polska firma (zgodnie z art. 17 ustawy o VAT).

W zakresie prawidłowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego, należy tutaj zastosować odpowiednio przepisy art. 19 ust. 1-4 oraz (z uwagi na zaliczkę) 11 ustawy o VAT.

fot. Moreno Soppelsa - Fotolia.com

Linia produkcyjna

Ustawodawca przewidział szczególne zasady określania miejsca opodatkowania podatkiem VAT dla dostawy towarów, które wymagają montażu. Jest nim mianowicie miejsce, gdzie towary te są montowane.


Ostatni z przytoczonych mówi, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Co za tym idzie, w stosunku do wpłaconej zaliczki obowiązek podatkowy należy rozpoznać w miesiącu (a dokładniej dniu) jej zapłaty, a więc lutym 2013 r.

Art. 19 ust. 1 ustawy mówi natomiast, że obowiązek podatkowy co do zasady powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli jednak dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (ust. 4 przytoczonego przepisu).

Tym samym już po zamontowaniu linii produkcyjnej polska firma winna ponownie rozpoznać powstanie obowiązku podatkowego od dostawy tego towaru. Ten powstanie z chwilą wystawienia faktury przez kontrahenta z Niemiec, przy czym nie może to nastąpić później, niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru. Oczywiście wykazane z tego tytułu wartości winny być pomniejszone o rozliczoną już wcześniej (w lutym) zaliczkę wpłaconą na poczet dostawy tego towaru.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: