Podatek akcyzowy: jak założyć skład podatkowy?
2013-03-04 11:47
Browar © industrieblick - Fotolia.com
Przeczytaj także: Składy podatkowe czyli sposób odroczenie zapłaty akcyzy
1. Procedura zawieszenia poboru akcyzy – co to jest?Procedura zawieszenia poboru akcyzy jest procedurą stosowaną podczas produkcji, magazynowania, przeładowywania i przemieszczania wyrobów akcyzowych, w trakcie której nie powstaje zobowiązanie podatkowe. Oznacza to, że zastosowanie tej procedury pozwala na produkcję wyrobów akcyzowych i obrót tymi wyrobami bez konieczności zapłaty podatku akcyzowego.
Procedura zawieszenia poboru akcyzy może być stosowana wyłącznie przez:
- podmiot prowadzący skład podatkowy,
- podmiot będący zarejestrowanym odbiorcą lub
- podmiot będący zarejestrowanym wysyłającym.
Zarejestrowany odbiorca to podmiot, któremu wydano zezwolenie na nabywanie wewnątrzwspólnotowe albo na jednorazowe nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych wysłanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Zarejestrowany wysyłający to podmiot, któremu wydano zezwolenie na wysyłanie importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Skład podatkowy to miejsce określone w zezwoleniu, w którym wyroby akcyzowe są magazynowane lub przetwarzane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Skład podatkowy to również miejsce, do którego wymienione wyroby są wprowadzane lub z którego są wyprowadzane w omawianej procedurze.
fot. industrieblick - Fotolia.com
Browar
2. Skład podatkowy – podstawowe informacje
2.1. Skład podatkowy jako miejsce prowadzenia działalności gospodarczej
Konstrukcja prawna składu podatkowego pozwala korzystać z procedury zawieszenia poboru akcyzy w najszerszym możliwym zakresie. Oznacza to, że w składzie podatkowym wyroby akcyzowe mogą być:
- produkowane,
- magazynowane,
- przeładowywane,
- wprowadzane, lub
- wyprowadzane z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy.
Prowadzenie działalności gospodarczej w ramach składu podatkowego, co do zasady, nie odbiega od innych rodzajów działalności. Konieczne jest jednak spełnienie dodatkowych warunków i formalności, które wynikają m.in. z przepisów o podatku akcyzowym oraz z przepisów celnych.
2.1.1 Warunki techniczne – miejsce oraz wyposażenie
Decydując się na otwarcie składu podatkowego, przedsiębiorca powinien dysponować stosownym miejscem, gdzie skład ma być prowadzony oraz odpowiednią infrastrukturą techniczną. Oznacza to, że przed wystąpieniem z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, przedsiębiorca powinien posiadać tytuł prawny do nieruchomości (np. prawowłasności, umowę najmu bądź dzierżawy). Konieczne jest również posiadanie odpowiedniego wyposażenia technicznego, które umożliwi prowadzenie składu podatkowego w zakresie planowanych wyrobów akcyzowych. Mowa tutaj np. o zbiornikach produkcyjnych, magazynowych, wagach, mieszalnikach, nalewakach, itp.
Wszystkie urządzenia wykorzystywane w ramach składu podatkowego powinny posiadać odpowiednie dokumenty legalizacyjne (np. z urzędów miar).
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)