eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePół procenta podatku na Kościół

Pół procenta podatku na Kościół

2013-02-21 15:19

Pół procenta podatku na Kościół

Pół procent podatku na kościoły i zwiazki wyznaniowe © Tupungato - Fotolia.com

Rząd doszedł do porozumienia z Episkopatem w sprawie wysokości odpisu podatkowego, mającego zastąpić Fundusz Kościelny. Minister Michał Boni oraz kardynał Kazimierz Nycz na wspólnej konferencji przedstawili wspólnie wypracowaną propozycję, by na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy obywatele mogli przekazać odpis podatkowy w wysokości 0,5 proc.

Przeczytaj także: Sejm: ulgi prorodzinne do komisji

Nowa propozycja mogłaby wejść w życie już od przyszłego roku, w rozliczeniu PIT za rok 2013. Jednocześnie rząd zagwarantuje, że przez trzy lata Kościoły i związki wyznaniowe z odpisów podatkowych nie będą otrzymywały mniej niż do tej pory z Funduszu Kościelnego.

Minister Boni w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go finansowaniem przez samych obywateli ma się dziś spotkać również z przedstawicielami innych Kościołów i związków wyznaniowych.

Przydatne linki:
- Pit 2012
- Rozliczenia roczne PIT


Rząd początkowo proponował odpis podatkowy na Kościoły i związki wyznaniowe w wysokości 0,3 proc. W trakcie negocjacji zespołów rządowego i kościelnego, trwających od początku kwietnia 2012 roku, strona rządowa z zamian za zgodę Kościoła na odpis w takiej wysokości proponowała czteroletni okres przejściowy, w trakcie którego wpływy w takiej wysokości, jak obecnie z Funduszu Kościelnego byłyby gwarantowane przez Państwo. Kościół jednak nie zgadzał się na tak niski poziom odpisu, argumentując, że na rozwiązaniu takim wobec obecnie obowiązujących regulacji poważnie straci.

Odpis na Kościoły miałby funkcjonować na identycznej zasadzie jak obecnie odpisy na organizacje pożytku publicznego. Nowy system miałby zostać oceniony w roku 2016.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: