eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaTransport drogowy na ryczałcie ewidencjonowanym

Transport drogowy na ryczałcie ewidencjonowanym

2013-02-15 11:45

Transport drogowy na ryczałcie ewidencjonowanym

Tiry © Antrey - Fotolia.com

Działalność gospodarcza polegająca na przewozie ładunków samochodem ciężarowym o ładowności powyżej 2 ton, wykonywanym powierzonym środkiem transportowym (nie stanowiącym własności podatnika), może być opodatkowana ryczałtem ewidencjonowanym wg stawki 5,5% od uzyskanego przychodu. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 30.01.2013 r. nr IPTPB1/415-707/12-4/MAP.

Przeczytaj także: Stawki ryczałtu na sprzedaż piasku i usługi transportowe

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (opodatkowaną na zasadach ogólnych) w zakresie transportu drogowego towarów (PKD 49.41.Z). W jej ramach świadczy usługi kierowania pojazdami na rzecz innych podmiotów. Usługi transportowe są świadczone na terytorium kraju i poza jego granicami pojazdami, które nie stanowią własności wnioskodawcy – należą one do kontrahenta, dla którego jest świadczona usługa. Pojazdy te posiadają ładowność powyżej 12 ton. Wnioskodawca nie posiada licencji na przewóz towarów – tę ma firma zlecająca transport. Świadczone przez niego usługi sklasyfikowane są pod symbolem 49.41.19.0 – transport drogowy towarów. Wnioskodawca zadał pytanie, czy wskazana działalność gospodarcza może zostać opodatkowana ryczałtem ewidencjonowanym, a jeśli tak, wg jakiej stawki podatku ryczałt należy płacić? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z brzmieniem art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

fot. Antrey - Fotolia.com

Tiry

Działalność gospodarcza polegająca na przewozie ładunków samochodem ciężarowym o ładowności powyżej 2 ton, wykonywanym powierzonym środkiem transportowym (nie stanowiącym własności podatnika), może być opodatkowana ryczałtem ewidencjonowanym wg stawki 5,5%.


Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) - ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
a. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;
3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: