Odliczenia od podatku 2012: 1 proc. dla OPP
2013-02-13 13:41
Przeczytaj także: Odliczenia od podatku 2011: 1 proc. dla OPP
Kiedy fiskus przekaże pieniądze
Organy podatkowe nie przekazują określonych w zeznaniach kwot na rzecz wybranych OPP bezpośrednio po ich złożeniu przez podatników. Art. 45c. ust. 4 updof mówi bowiem wprost, że kwotę taką naczelnik urzędu skarbowego przekazuje w terminie od maja do lipca roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie podatkowe, na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego. Kwota ta jest pomniejszana o koszty przelewu bankowego.
W przypadku zeznań PIT za 2012 rok urzędy skarbowe przekażą zatem wnioskowane kwoty w okresie maj-lipiec 2013 r. Powyższego nie zmieni wcześniejsze złożenie zeznania podatkowego, uregulowanie należnego podatku czy też wystosowanie do organu podatkowego odrębnego pisma z prośbą o wcześniejsze przekazanie środków finansowych. Należy bowiem pamiętać, że urzędy skarbowego muszą przestrzegać przepisów prawa, a te określają m.in. zakres czasowy, w którym 1 proc. podatku należnego trzeba przekazać organizacjom pożytku publicznego.
1 proc. nie dla każdej organizacji pożytku publicznego
Organizacji pożytku publicznego jest bardzo dużo. Niestety nie każda z nich korzysta z omawianej wyżej preferencji. Uprawnionymi do otrzymania 1 proc. podatku należnego wykazanego w zeznaniach rocznych są bowiem jedynie te, które znalazły się na specjalnie w tym celu przygotowanym wykazie. Wykaz ten opracowuje minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w formie elektronicznej i zamieszcza na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej. Można go znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej resortu pracy. Redakcja serwisu eGospodarka.pl popierając inicjatywę dzielenia się swoim podatkiem z organizacjami pożytku publicznego, na podstawie udostępnionego na stronie BIP resortu pracy wykazu opracowała bezpłatną wyszukiwarkę, w której dane organizacji, z którymi podatkiem można się podzielić, zostały zamieszczone. Wyszukiwarka ta znajduje się tutaj: Organizacje pożytku publicznego (OPP).
Dodajmy w tym miejscu, że zgodnie z art. 27a ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego w wykazie tym uwzględniane są jedynie organizacje pożytku publicznego:
- które w terminie zamieściły na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności oraz sprawozdanie finansowe w roku, za który składane jest zeznanie podatkowe
- w stosunku do których nie wpisano do Krajowego Rejestru Sądowego informacji o otwarciu likwidacji lub ogłoszeniu upadłości.
Co ważne, naczelnik urzędu skarbowego odstępuje od przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, jeżeli organizacja ta nie podała lub nie zweryfikowała, zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego, numeru rachunku bankowego lub podany numer rachunku bankowego do przekazania 1% z zeznań podatkowych za rok podatkowy zmieniła w okresie od dnia 15 marca do dnia 31 lipca roku następującego po roku podatkowym. Powyższe nie ma zastosowania, jeżeli zmiana numeru rachunku bankowego nastąpiła z przyczyn niezależnych od organizacji (o czym z kolei mówi art. 45c ust. 6 updof).
Kto może przekazać podatek?
Co do zasady 1% podatku należnego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego przekazać mogą wszyscy podatnicy rozliczający w danym roku przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym, które nie korzystają ze zwolnienia z tego podatku. Wymienić można tutaj zatem podatników, którzy płacą podatek na zasadach ogólnych wg skali podatkowej, opłacają podatek liniowy czy ryczałt ewidencjonowany. Prawo to przysługuje także tym, którzy rozliczają przychody podlegające opodatkowaniu zgodnie z updof na zasadach innych, aniżeli wyżej wskazane, czyli np. z tytułu sprzedaży nieruchomości, czy kapitałów pieniężnych bądź praw majątkowych.
Jak już podkreślono wcześniej, wniosek o przekazanie 1 proc. podatku wybranej OPP ogranicza się do wskazania w zeznaniu rocznym numerku KRS tej organizacji oraz wnioskowanej kwoty, która ma jej zostać przekazana (ta nie może przekraczać 1 proc. podatku należnego). W jednym zeznaniu można wskazać tylko jeden numer KRS (a co za tym idzie, podzielić się swoim podatkiem tylko z jedną organizacją). W PIT za 2012 r. ustawodawca przewidział przy tym także możliwość wskazania celu szczególnego przekazywanej kwoty oraz wyrażenia przez podatnika zgody na udostępnienie wybranej organizacji danych osobowych podatnika.
Zbiorczą informację o:
- danych identyfikacyjnych (imię, nazwisko i adres) podatnika (oraz jego małżonka, gdy zeznanie jest składane wspólnie)
- wysokości kwoty przekazanej na rzecz danej organizacji,
- celu szczegółowym przeznaczenia przekazanej kwoty
Warto pamiętać, że 1% podatku mogą przekazać również emeryci i renciści, którzy od organu rentowego otrzymali PIT-40A, czy pracownicy, których rozliczył zakład pracy na PIT-40. W tym celu muszą oni jednak na bazie otrzymanego rocznego obliczenia podatku wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe. Nie może tego zrobić w ich imieniu płatnik.
1 proc. przekaże także nierezydent
Podatnicy posiadający w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy, składający zeznanie podatkowe w trakcie roku podatkowego, wybierają organizację pożytku publicznego z wykazu określonego za poprzedni rok podatkowy.
1 proc. podatku to nie darowizna
Omawianej wyżej preferencji nie należy utożsamiać z darowiznami na cele pożytku publicznego. Mimo, że faktycznie podatnik „daruje” tutaj część swojego podatku wybranej organizacji, czynność ta nie ma nic wspólnego z odliczeniem od dochodu przekazanych w trakcie danego roku podatkowego darowizn.
1 2
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)