eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweStawka VAT na badania kliniczne

Stawka VAT na badania kliniczne

2013-02-12 13:21

Stawka VAT na badania kliniczne

Stawka VAT na badania kliniczne © kasto - Fotolia.com

W dniu 20 czerwca 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny (dalej "NSA") wydał wyrok, w którym stwierdził, że usługi świadczone przez szpitale na rzecz sponsora badań klinicznych nie podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług, gdyż nie są usługami podlegającymi zwolnieniu zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r., Nr 77, poz. 1054 z późn. zm., dalej "ustawa o podatku VAT") (sygn. akt I FSK 406/12, dalej "wyrok").

Przeczytaj także: Usługi medyczne zwolnione z podatku VAT

Z przedstawionego w uzasadnieniu wyroku stanu faktycznego wynikało, że wnioskodawca jest szpitalem, który bierze udział w badaniach klinicznych organizowanych przez firmy farmaceutyczne. Wnioskodawca zwrócił się do Ministra Finansów (dalej „organ podatkowy”) o wydanie interpretacji indywidualnej odpowiadającej na pytanie: czy wynagrodzenie otrzymane przez szpital od sponsora prowadzącego badanie kliniczne jest zwolnione od podatku od towarów i usług (dalej „podatek VAT”), czy też podlega podatkowi VAT według stawki podstawowej, tj. 23 %.

Wnioskodawca stanął na stanowisku, że usługi szpitala wykonywane w ramach badań klinicznych podlegają zwolnieniu od podatku VAT, gdyż w rozumieniu ustawy o podatku VAT, są usługami w zakresie opieki medycznej, służącymi profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Ponadto, zdaniem spółki, usługi te są usługami dostawy towarów i świadczenia usług ściśle związanymi z ww. usługami, które są wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

W interpretacji indywidualnej organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Organ podatkowy wskazał, że usługi świadczone przez wnioskodawcę na rzecz podmiotów prowadzących badania kliniczne nowych leków są usługami wykonywanymi w związku z odkryciem lub potwierdzeniem skutków działania leków i z tego powodu nie korzystają ze zwolnienia z podatku VAT.

Wnioskodawca, nie zgadzając się z interpretacją organu podatkowego, wystąpił ze skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie (dalej „WSA”). W swoim wyroku WSA stwierdził, że organ podatkowy niezasadnie uznał, że świadczenia wykonywane przez szpital na rzecz pacjentów w ramach badań klinicznych nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT. W ocenie WSA, w świetle obowiązujących przepisów usługi świadczone pacjentom w związku z ich udziałem w badaniach klinicznych produktu leczniczego, nie różnią się od usług w zakresie opieki medycznej świadczonych innym pacjentom szpitala. Stąd też WSA stwierdził, że usługi związane z badaniem klinicznym powinny korzystać ze zwolnienia z podatku VAT.

Powyższy wyrok organ podatkowy zaskarżył, wnosząc skargą kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej „NSA”). NSA uchylił wyrok WSA wskazując, że przy ocenie czy dana usługa korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, decydować będzie przede wszystkim cel, w jakim zostały podjęte zabiegi i badania lekarskie. Jak wskazał NSA, cel ten został ściśle określony w ustawie o podatku VAT i jest nim m.in. opieka medyczna służąca profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

fot. kasto - Fotolia.com

Stawka VAT na badania kliniczne

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że usługi świadczone przez szpitale na rzecz sponsora badań klinicznych nie podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług.


NSA wskazał, że według definicji ustawowej „badaniem klinicznym” jest badanie prowadzone z udziałem ludzi w celu odkrycia lub potwierdzenia skutków działania badanych produktów leczniczych, lub w celu zidentyfikowania działań niepożądanych, śledzenia wchłaniania, dystrybucji, metabolizmu i wydalania, mając na względzie ich bezpieczeństwo i skuteczność. Zdaniem NSA, z powyższej definicji jasno wynika, że głównym celem badań klinicznych nie jest sprawowanie opieki medycznej służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Dla oceny sytuacji nie ma także znaczenia, że w wyniku badań klinicznych stan zdrowia pacjentów może ulegać, bądź ulega poprawie. Zdaniem NSA decydujący jest bowiem fakt, że sponsor, czyli firma farmaceutyczna, płaci szpitalowi wynagrodzenia nie za leczenie pacjentów, lecz za badania kliniczne skuteczności leków.

Podsumowując, omawiany wyrok rozstrzyga ewentualne wątpliwości dotyczące kwestii opodatkowania podatkiem VAT usług medycznych związanych z udziałem podmiotów leczniczych w badaniach klinicznych. Wyrok ten może mieć praktyczne znaczenie dla podmiotów leczniczych, takich jak szpitale, które otrzymują od sponsorów wynagrodzenie związane z usługami świadczonymi w związku z badaniami klinicznymi. Zgodnie ze stanowiskiem NSA, takie usługi nie podlegają zwolnieniu od podatku VAT.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: