Grunt rolny: sprzedaż w podatku dochodowym
2013-01-31 12:02
Grunt rolny © george kuna - Fotolia.com
Przeczytaj także: Darowizna gospodarstwa rolnego w podatku dochodowym
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawczyni planuje nabyć niezabudowany grunt rolny o powierzchni ok. 10 ha wchodzący w skład gospodarstwa rolnego. Jest ona w posiadaniu informacji, że w stosunku do nieruchomości, którą zamierza nabyć, toczy się postępowanie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, a po jego zakończeniu zbywca zamierza wystąpić o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę fermy norek wraz z budynkami socjalnymi i magazynowymi. Grunt ten ma zostać przeznaczony pod budowę fermy norek. W dniu nabycia nieruchomości będzie ona miała charakter rolny, co zostanie potwierdzone w akcie notarialnym dokumentującym kupno, a więc w wyniku transakcji kupna gruntu rolnego przez wnioskodawczynię nie utraci on charakteru rolnego. Ponadto, planowane jest, że w momencie dokonania transakcji sprzedaży nieruchomości zbywca dokona przeniesienia pozwolenia na budowę na wnioskodawczynię.
Grunt ten w przyszłości może zostać przez nią także zbyty i to nawet przed upływem 5 lat od jego zakupu. Wnioskodawczyni zakłada przy tym, że charakter rolny gruntu zostanie zachowany, co zostanie potwierdzone w akcie notarialnym dokumentującym kupno. Ponadto, planowane jest, że w momencie dokonania transakcji sprzedaży nieruchomości zbywca dokona przeniesienia pozwolenia na budowę na wnioskodawczynię. Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy sprzedaż tego gruntu będzie się wiązała z opodatkowaniem tej transakcji podatkiem dochodowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:
„(…) Zdaniem Wnioskodawczyni, w przypadku, gdy planowana sprzedaż gruntu rolnego nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego gruntu, brak będzie jakiegokolwiek opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych po stronie Zainteresowanej. Natomiast w sytuacji, gdy przedmiotowa nieruchomość zostanie sprzedana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego gruntu, przychód uzyskany w wyniku przeprowadzenia transakcji sprzedaży tego gruntu, w opinii Wnioskodawczyni, będzie podlegać zwolnieniu z tego podatku w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PDOF.
fot. george kuna - Fotolia.com
Grunt rolny
Wnioskodawczyni pragnie zaznaczyć, iż w oparciu o art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest jakichkolwiek wątpliwości, iż w sytuacji, gdy odpłatne zbycie gruntu rolnego nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej i nie zostanie dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie, przychód uzyskany ze sprzedaży takiego gruntu nie będzie podlegał opodatkowaniu PDOF.
W przypadku zaś, gdyby transakcja sprzedaży doszła do skutku przed upływem wspomnianego powyżej okresu, w opinii Zainteresowanej, zastosowanie znajdzie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PDOF.
I tak w myśl tego przepisu, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny.
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)