Umowa sprzedaży z muzeum a podatek PCC
2013-01-26 12:48
Muzeum © JackF - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zakup nieruchomości: podatek VAT a PCC
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca – muzeum, posiada osobowość prawną i jest czynnym podatnikiem VAT. Jest także samorządową instytucją kultury o charakterze naukowo-badawczym, dokumentacyjnym i edukacyjnym i działa na podstawie ustawy z 21 listopada 1996 r. o muzeach, ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej i Statutu Muzeum. W wyniku zawartych umów sprzedaży z osobami fizycznymi muzeum nabyło muzealia. Od umów tych zapłacono podatek od czynności cywilnoprawnych. Zadano pytanie czy muzeum, jako jednostka organizacyjna jednostka samorządu terytorialnego, korzysta ze zwolnień dl jednostek samorządu terytorialnego, określonych w ustawie o PCC? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży rzeczy.
Przez pojęcie rzeczy należy rozumieć zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) tylko przedmioty materialne.
Obowiązek zapłaty podatku od umowy sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 w związku z art. 5 ust. 2 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).
W tym miejscu należy wyjaśnić, że nie podleganie podatkowi czy też zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku od czynności sprzedaży jest możliwe tylko o ile ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych przewiduje takie możliwości.
W przepisach ww. ustawy jednoznacznie wskazano jakie czynności cywilnoprawne nie podlegają temu podatkowi (art. 2) oraz jakie podmioty i umowy są zwolnione z podatku (art. 8 i art. 9).
fot. JackF - Fotolia.com
Muzeum
Zgodnie z art. 8 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku następujące strony czynności cywilnoprawnych:
1. państwa obce, ich przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i siły zbrojne, międzynarodowe organizacje i instytucje oraz ich oddziały i przedstawicielstwa, korzystające na podstawie ustaw, umów lub powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych z przywilejów i immunitetów, a także członków ich personelu i inne osoby zrównane z nimi, jeżeli nie są one obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności;
2. (uchylony);
2a)organizacje pożytku publicznego, jeżeli dokonają czynności cywilnoprawnych wyłącznie w związku z nieodpłatną działalnością pożytku publicznego w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
3. (uchylony);
4. jednostki samorządu terytorialnego;
5. Skarb Państwa;
6. osoby nabywające na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe, zaliczone, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu;
7. (uchylony);
8. Agencję Rezerw Materiałowych.
Zatem, skoro Wnioskodawca jest jednostką organizacyjną jednostki samorządu terytorialnego, jak wskazano w treści wniosku, to stosownie do art. 8 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych korzysta ze zwolnieniu od podatku od czynności cywilnoprawnych jako strona czynności cywilnoprawnych.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)