Usługi medyczne zwolnione z podatku VAT
2013-01-08 13:34
Rehabilitacja © Tyler Olson - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zdrowe odżywianie zwolnione z podatku VAT
Interpretacja została wydana w następującym stanie faktycznym: spółka z o.o. (dalej „Spółka”) zajmuje się świadczeniem usług ochrony fizycznej i technicznej, świadczeniem usług gastronomicznych, hotelarskich oraz organizuje turnusy rehabilitacyjne. W dniu 1 marca 2011 r. Spółka utworzyła zakład opieki zdrowotnej (dalej „ZOZ”), który był wyodrębnioną jednostką organizacyjną (tj. posiadał swojego kierownika, swój statut, regulamin, księgę rejestrową zarejestrowaną w Wydziale Centrum Zdrowia Publicznego). ZOZ został utworzony zgodnie z przepisami nieobowiązującej już ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jednolity: Dz. U. 2007 r. Nr 14 poz. 89 z późn. zm.). ZOZ miał realizować usługi ściśle związane z usługami w zakresie usług medycznych. Zdaniem Spółki, ona jako organ założycielski i ZOZ to jeden podmiot gospodarczy i w zakresie podatku dochodowego Spółka musi rozliczać się łącznie ze wszystkich swoich przychodów. Nie jest bowiem możliwe, aby ZOZ prowadził samodzielnie działalność gospodarczą, a zatem był w tym przypadku samodzielnym podatnikiem VAT. Powyższe, zdaniem Spółki, wyczerpuje przesłanki dla uznania, iż Spółka, która utworzyła wyodrębnioną jednostkę organizacyjną w postaci ZOZ, spełnia warunki podmiotowe do zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług pielęgnacji i opieki nad pacjentem, realizowanych przez ZOZ na terenie szpitala.W powyższym stanie faktycznym, Spółka zadała następujące pytanie: czy Spółka będzie uprawniona do skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm., dalej „ustawa o VAT”)?
Zdaniem Spółki, usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związanych, będą zwolnione od podatku VAT. W uzasadnieniu swojego stanowiska Spółka wskazała, że powyższe usługi są usługami z zakresu opieki medycznej i są świadczone przez ZOZ, który ze Spółką stanowi jeden podmiot gospodarczy.
Organ podatkowy uznał stanowisko Spółki za prawidłowe.
fot. Tyler Olson - Fotolia.com
Rehabilitacja
Zgodnie z ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., tzw. podstawowa stawka podatku VAT wynosi 23%. Jednak, zarówno w przepisach ustawy o VAT, jak i w rozporządzeniach wykonawczych do niej przewidziano możliwość zastosowania obniżonych stawek podatku VAT, a nawet zwolnień od podatku VAT.
Jednym ze zwolnień od podatku VAT objęte są usługi opieki medycznej, które spełniają określone warunki – służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia i świadczone są przez konkretne, wymienione przez ustawodawcę podmioty (lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarki, położne, psychologów i osoby wykonujące inne zawody medyczne, o których mowa w ustawie o działalności leczniczej) lub inne podmioty wykonujące te usługi na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza.
Powyższe zwolnienie odnosi się do usług w zakresie opieki medycznej oraz dostawy towarów i usług ściśle z tymi usługami związanych wykonywanych w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze oraz świadczonych na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza. Należy również podkreślić, że świadczenie usługi podstawowej objętej zwolnieniem (tj. usługi w zakresie opieki medycznej) łącznie z usługami związanymi i niezbędnymi do świadczenia usługi podstawowej, musi zostać dokonane przez jeden podmiot, czyli podmiot świadczący usługę podstawową.
W związku z powyższym, organ podatkowy wskazał, że czynności Spółki w zakresie świadczeń zdrowotnych będą wykonywane na mocy umów zawartych przez Spółkę z innymi zakładami opieki zdrowotnej w szpitalach prowadzonych przez te inne podmioty i realizowane przez Spółkę. Faktury VAT będą wystawiane przez Spółkę z uwagi na to, że ZOZ jest w strukturze organizacyjnej Spółki i nie jest odrębnym podatnikiem podatku VAT, posiada ten sam KRS oraz ten sam NIP i REGON. Spółka i ZOZ to jeden podmiot gospodarczy.
Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego, organ podatkowy stwierdził, że usługi opisane przez Spółkę w zakresie opieki nad pacjentem, spełniają przesłanki zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, umożliwiające skorzystanie ze zwolnienia od podatku VAT.
Podsumowując, z Interpretacji wynika, że wskazane usługi w zakresie opieki nad pacjentem, świadczone przez ZOZ, dla którego Spółka jest organem założycielskim, będą korzystały ze zwolnienia od podatku VAT.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)