Dotacja na otwarcie firmy: odliczony VAT a podatek PIT
2013-01-04 12:48
Podatki © kwakier - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dotacja na otwarcie firmy zwolniona z podatku
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W czerwcu 2012 r. wnioskodawca otworzył działalność gospodarczą, dla której wybrał opodatkowanie podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych (prowadzi PKPiR). Na uruchomienie firmy otrzymał jednorazową dotację oraz comiesięczne wsparcie pomostowe przez okres 6-ciu miesięcy w Ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Działanie 6.2 wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Otrzymane wsparcie zostało udzielone w ramach pomocy de minimis w wartości brutto za pośrednictwem Urzędu Pracy. Jednorazowa dotacja wpłynęła na rachunek bankowy wnioskodawcy w czerwcu i została przeznaczona na zakup środków trwałych i wyposażenia. Od sierpnia natomiast co miesiąc wpływa na jego konto kwota 1 000 zł w ramach wsparcia pomostowego, która jest przeznaczona na sfinansowanie bieżących zakupów związanych prowadzoną działalnością (zakup materiałów biurowych, energii, koszty telefonów itp.). Od zakupów tych wnioskodawca odliczył i odlicza na bieżąco podatek VAT, nie zostały one natomiast zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Zadał pytanie, czy otrzymana dotacja i wsparcie pomostowe w części przypadającej na odliczony VAT stanowi przychód w podatku dochodowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
W świetle art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również: dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
fot. kwakier - Fotolia.com
Podatki
Mając na uwadze brzmienie powyższego przepisu, należy stwierdzić, iż ustawodawca różnicuje skutki podatkowe otrzymanych dotacji i innych nieodpłatnych świadczeń w zależności od celu, na jaki zostały one przeznaczone, tj.:
• dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na cele inne niż nabycie lub wytworzenie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych – zaliczane są do przychodów z działalności gospodarczej,
• ww. świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków poniesionych przez podatnika na zakup lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych – nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej.
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)