eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaDotacja na otwarcie firmy: odliczony VAT a podatek PIT

Dotacja na otwarcie firmy: odliczony VAT a podatek PIT

2013-01-04 12:48

Dotacja na otwarcie firmy: odliczony VAT a podatek PIT

Podatki © kwakier - Fotolia.com

Kwota dotacji w części dotyczącej naliczonego podatku od towarów i usług, odliczonego w tym podatku, stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, który korzysta ze zwolnienia z opodatkowania. Zwolnienie dotyczy kwoty podatku VAT od wszystkich poniesionych wydatków, tj. zakupu środków trwałych, wyposażenia oraz wydatków związanych z bieżącą działalnością firmy. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 24.12.2012 r. nr IPPB1/415-1285/12-3/KS.

Przeczytaj także: Dotacja na otwarcie firmy zwolniona z podatku

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W czerwcu 2012 r. wnioskodawca otworzył działalność gospodarczą, dla której wybrał opodatkowanie podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych (prowadzi PKPiR). Na uruchomienie firmy otrzymał jednorazową dotację oraz comiesięczne wsparcie pomostowe przez okres 6-ciu miesięcy w Ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Działanie 6.2 wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Otrzymane wsparcie zostało udzielone w ramach pomocy de minimis w wartości brutto za pośrednictwem Urzędu Pracy. Jednorazowa dotacja wpłynęła na rachunek bankowy wnioskodawcy w czerwcu i została przeznaczona na zakup środków trwałych i wyposażenia. Od sierpnia natomiast co miesiąc wpływa na jego konto kwota 1 000 zł w ramach wsparcia pomostowego, która jest przeznaczona na sfinansowanie bieżących zakupów związanych prowadzoną działalnością (zakup materiałów biurowych, energii, koszty telefonów itp.). Od zakupów tych wnioskodawca odliczył i odlicza na bieżąco podatek VAT, nie zostały one natomiast zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Zadał pytanie, czy otrzymana dotacja i wsparcie pomostowe w części przypadającej na odliczony VAT stanowi przychód w podatku dochodowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W świetle art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również: dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

fot. kwakier - Fotolia.com

Podatki

Kwota dotacji w części dotyczącej naliczonego podatku od towarów i usług, odliczonego w tym podatku, stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, który korzysta ze zwolnienia z opodatkowania.


Mając na uwadze brzmienie powyższego przepisu, należy stwierdzić, iż ustawodawca różnicuje skutki podatkowe otrzymanych dotacji i innych nieodpłatnych świadczeń w zależności od celu, na jaki zostały one przeznaczone, tj.:
• dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na cele inne niż nabycie lub wytworzenie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych – zaliczane są do przychodów z działalności gospodarczej,
• ww. świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków poniesionych przez podatnika na zakup lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych – nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: