eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweRabat i zwrot towaru a korekta przychodu

Rabat i zwrot towaru a korekta przychodu

2012-12-28 13:18

Rabat i zwrot towaru a korekta przychodu

Rabat i zwrot towaru a korekta przychodu © Torbz - Fotolia.com

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej występują sytuacje, w których to pierwotnie uzyskany przychód ulega skorygowaniu. Powody korekty są różne. Mogą to być zarówno działania spowodowane błędem sprzedającego (np. pomylił się w wydawanym towarze, jego cenie, ilości itp.) jak i niezawinione (udzielenie w późniejszym czasie dodatkowego rabatu czy też zwrot towaru przez klienta). Poniżej zastanowimy się nad tym, w którym momencie należy dokonać korekty przychodu w przypadku działań niezawinionych.

Przeczytaj także: Rabaty i upusty w podatku dochodowym

Definicja przychodu z działalności gospodarczej została uregulowana w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Są to kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przytoczony przepis wskazuje przy tym, w którym momencie przychód taki powstaje. Ogólna reguła mówi, że za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Jeżeli natomiast strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.
Jeśli z kolei nie mają zastosowania żadne powyższe reguły, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Niestety przepisy nie mówią nic o tym, jak postępować, gdy pierwotnie wykazany przychód trzeba skorygować np. z przyczyn niezawinionych przez sprzedawcę, tj. gdy po sprzedaży został klientowi udzielony dodatkowy rabat czy też dokonał on zwrotu towaru.

Rodzi się pytanie, czy w takim przypadku korektę przychodu wykazać na bieżąco, czy też cofnąć się do okresu, w którym został on pierwotnie wykazany?

W zakresie korygowania przychodów wskutek udzielonego rabatu wypowiedział się m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 10.12.2009 r., nr ILPB3/423-795/09-5/KS. Wyróżnił on dwie sytuacje powoduję wystawienie faktur korygujących:
  1. gdy korekta jest spowodowana popełnionym błędem – tutaj winna ona być rozliczona w roku, którego dotyczy (a więc wykazania pierwotnej sprzedaży)
  2. gdy korekta jest wynikiem działań od podatnika niezależnych – tutaj należy ją rozliczyć na bieżąco

W interpretacji tej czytamy: „(…) w momencie dokonania sprzedaży przez Spółkę, kwotą należną będzie cena pierwotnie wskazana na fakturze (nie pomniejszona o rabat, skonto). w tym miejscu należy wskazać, iż przychód należny, o którym mowa w art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to przychód, który w następstwie działalności gospodarczej Spółki, stał się należnością (wierzytelnością). Tym samym, w odniesieniu do przedmiotowej sprawy, będzie to kwota zobowiązania, ustalona między Spółką a Jej kontrahentami, na skutek zawarcia stosownej umowy cywilnoprawnej. W tym też momencie, Spółka nie będzie w stanie ustalić, jaka będzie wysokość rabatów przyznanych kontrahentom, ani czy te rabaty (skonto) zostaną faktycznie udzielone.

fot. Torbz - Fotolia.com

Rabat i zwrot towaru a korekta przychodu

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej występują sytuacje, w których to pierwotnie uzyskany przychód ulega skorygowaniu. Powodem korekty może być np. udzielenie w późniejszym czasie dodatkowego rabatu czy też zwrot towaru przez klienta.


Fakt następczego przyznania rabatu (skonta) stanowić będzie odrębne zdarzenie gospodarcze, które aktualizuje się po spełnieniu określonych przesłanek wynikających z ustalonej procedury ich udzielania przez Spółkę.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: