Uproszczona faktura VAT od 2013 r.
2012-12-19 13:34
Faktura © sbiro77 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak zmienią się zasady wystawiania faktur w 2013 r.?
Docelowo przepisy regulujące kwestię wystawiania faktur VAT mają znaleźć się w ustawie o podatku od towarów i usług. Nie stanie się to jednak z dniem 01 stycznia 2013 r. Obecnie przepisy te znajdują się w stosownym rozporządzeniu. To od przyszłego roku ma znowelizować rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podmiotom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług , do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.Ustawodawca na nowo zdefiniował w nim m.in. zakres informacji, które na fakturze winny się znaleźć. Przytoczone rozporządzenie nowelizacyjne (które zostało już podpisane, ale na chwilę obecną jeszcze nie jest ogłoszone) zmienia §5 obowiązującego obecnie rozporządzenia, określającego zakres tych informacji. I tak zgodnie z znowelizowanym brzmieniem jego ust. 1 faktura powinna zawierać:
- datę wystawienia
- kolejny numer, nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę (ustawodawca zatem wskazał wprost, że podatnik może prowadzić kilka odrębnych numeracji faktur)
- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy
- numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany dla podatku (z pewnymi wyjątkami)
- numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany dla podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi (z pewnymi wyjątkami)
- datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usług, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury. W przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży
- nazwę (rodzaj) towaru lub usługi
- miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług
- cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto)
- kwoty wszelkich rabatów
- wartość towarów i usług bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto)
- stawkę podatku
- sumę wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku
- kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku
- kwotę należności ogółem
Znowelizowany §5 ust. 4 pkt 6) mówi natomiast, że w przypadku, gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo 100 euro, jeżeli kwota ta określona jest w euro, faktura może nie zawierać danych określonych wyżej w pkt 3 dotyczących nabywcy i danych określonych w pkt 8, 9 i 11-14 pod warunkiem, że zawiera dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku.
fot. sbiro77 - Fotolia.com
Faktura
Faktura taka, zwana fakturą uproszczoną nie musi zatem zawierać:
- imiona i nazwiska bądź nazwy nabywcy oraz jego adresu
- miary i ilości dostarczonych towarów lub zakresu wykonanych usług
- ceny jednostkowej bez kwoty podatku
- wartości sprzedaży netto
- stawki podatku
- sumy sprzedaży netto z podziałem na stawki podatku
- kwoty podatku od sumy wartości netto, z podziałem na poszczególne stawki
Faktura taka musi jednak zawierać dane pozwalające na określenie kwoty podatku dla poszczególnych stawek. Co za tym idzie, należy zadbać o to, aby chociażby wartość brutto sprzedaży została rozbita na poszczególne stawki tego podatku.
Jako ciekawostkę warto wskazać, że uproszczona faktura VAT nie musi zawierać danych identyfikacyjnych nabywcy, jednakże winien na niej znaleźć się numer, za pomocą którego nabywca jest zidentyfikowany dla podatku VAT lub podatku od wartości dodanej (ten element faktury został bowiem wymieniony w §5 ust. 1 pkt 5 przytoczonego rozporządzenia, którego zabrakło w wyliczeniu informacji, których to na fakturze uproszczonej być nie musi).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)