Zaliczka na podatek dochodowy 2013 od firmy
2012-12-04 11:35
Zaliczka na podatek dochodowy 2013 © Jürgen Fälchle - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zaliczka na podatek w styczniu lub zeznanie roczne
Przedsiębiorcy są zobowiązani do wpłacania w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy od dochodu z prowadzonej firmy, a po jego zakończeniu do ich rozliczenia w zeznaniu rocznym. Zasadą jest, że zaliczki takie wpłaca się za okresy miesięczne w terminie do 20-tego dnia miesiąca następującego po tym, którego zaliczka dotyczy.Podstawą ustalenia wysokości zaliczki jest dochód po odliczeniach (np. składki ZUS, straty z lat ubiegłych). Dochodem jest natomiast uzyskany przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Obowiązek wpłacenia zaliczki powstaje poczynając od tego miesiąca, w którym uzyskany dochód przekroczył kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku. Przypomnijmy w tym miejscu, że podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych, wykorzystują tutaj tzw. kwotę wolną od podatku (tj. 3 089 zł) i dopiero gdy uzyskany dochód ją przekroczy (po dokonaniu odliczeń) powstaje obowiązek zapłacenia podatku. Liniowcy z kolei płacą podatek od każdej zarobionej złotówki (nie ma tutaj kwoty wolnej od podatku). Oczywiście obliczoną zaliczkę na podatek przedsiębiorcy mają prawo pomniejszyć o zapłacone w danym roku podatkowym składki na własne ubezpieczenie zdrowotne lub osób z nimi współpracujących (z tym że wartość odliczenia nie może tutaj przekroczyć 7,75% podstawy naliczenia tych składek).
Zaliczkę na podatek liczy się zgodnie z zasadami dla wybranej formy opodatkowania. Tym samym podatnicy korzystający ze skali podatkowej muszą pamiętać, że zaliczkę taką w pierwszej kolejności obliczają wg stawki podatku 18%, zaś gdy podstawa opodatkowania sięgnie progu 85 528 zł, nadwyżkę ponad ten limit muszą opodatkować stawką 32%. Liniowcy z kolei od całego dochodu zapłacą podatek w wysokości 19%.
Po ustaleniu zaliczki za pierwszy miesiąc, te za dalsze miesiące ustala się natomiast w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.
Mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą (w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym) mogą w 2013 r. przy tym wybrać opłacanie takich zaliczek za okresy kwartalne. W tym celu muszą jednak złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego stosowne oświadczenie na piśmie w terminie do 20 lutego 2013 r. (a jeżeli firma zostanie założona w trakcie roku – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu). Tak złożone oświadczenie jest ważne również w latach następnych, chyba że przedsiębiorca zawiadomi fiskusa o rezygnacji z tej formy wpłacania zaliczek. Tym samym jeżeli podatnik w 2012 r. płacił kwartalne zaliczki na podatek dochodowy i chce rozliczać się w ten sam sposób także w roku 2013, nie musi wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Wcześniej złożone oświadczenie nadal będzie ważne, o ile oczywiście przedsiębiorca w takim przypadku będzie spełniał definicję małego podatnika.
fot. Jürgen Fälchle - Fotolia.com
Zaliczka na podatek dochodowy 2013
Jak już podkreślono wyżej, zaliczki miesięczne należy wpłacać w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (chyba że taki dzień przypada w dzień wolny od pracy, wtedy to termin wpłaty przesuwa się na najbliższy dzień roboczy). Zaliczki kwartalne należy natomiast wpłacać w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka.
Nieco inaczej jest w przypadku zaliczki za grudzień bądź IV kwartał danego roku podatkowego. Otóż co do zasady te wpłaca się w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Jeżeli jednak w tym czasie podatnik złoży zeznanie roczne i dokona zapłaty podatku z niego wynikającego, zaliczki za grudzień/IV kwartał już nie wpłaca.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)