eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweKasowy VAT przyjęty przez Senat. Teraz trafi do prezydenta

Kasowy VAT przyjęty przez Senat. Teraz trafi do prezydenta

2012-11-30 02:02

Kasowy VAT przyjęty przez Senat. Teraz trafi do prezydenta

Kasowy VAT zależy od podpisu prezydenta © nestonik - Fotolia.com

Senat przyjął dziś bez poprawek ustawę z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Ustawa wprowadza szerzej tzw. kasowe rozliczenie podatku VAT. Jej celem jest poprawa płynności finansowej firm, ograniczenie zatorów płatniczych oraz zwiększenie dyscypliny płatniczej między przedsiębiorcami. Ma również ułatwić podatkowe rozliczanie tzw. złych długów, czyli należności nieściągalnych.

Przeczytaj także: Odwrotne obciążenie a mały podatnik i metoda kasowa w VAT

Ustawa przede wszystkim modyfikuje zasady ustalania obowiązku podatkowego dla małych podatników VAT. Tak jak dotychczas mały podatnik będzie mógł wybrać metodę kasową rozliczenia podatku. W metodzie kasowej obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, w przeciwieństwie do metody memoriałowej, w której obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub dokonania usługi, czy też z chwilą wystawienia faktury.W myśl nowych uregulowań, w przypadku dokonania dostawy towaru lub świadczenia usługi na rzecz kontrahenta będącego podatnikiem VAT, gdy kontrahent ten nie ureguluje należności, podatnik nie będzie miał obowiązku zapłaty podatku. Brak obowiązku zapłaty podatku po stronie podatnika będzie skorelowany z ograniczeniem prawem do odliczenia podatku przez kontrahenta - nieopłacona faktura nie będzie podstawą do odliczenia podatku.

Ustawa wprowadza także zmiany związane z rozliczeniem podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności. Podatnik, który już rozliczył podatek VAT od należności, której faktycznie nie otrzymał będzie mógł dokonać korekty podatku po upływie 150 dni od terminu płatności (obecnie jest to 180 dni). Warunkiem skorzystania z tego uprawnienia (tzw. ulgi za złe długi) będzie, aby w dniu poprzedzającym złożenie korekty, dłużnik nie był objęty postępowaniem upadłościowym lub likwidacją.

fot. nestonik - Fotolia.com

Kasowy VAT zależy od podpisu prezydenta

Senat przyjął ustawę, wprowadzającą kasowe rozliczenie podatku VAT


Warunkiem dokonania korekty nie będzie konieczność powiadomienia dłużnika o zamiarze jej dokonania. Dłużnik wprawdzie nadal będzie miał obowiązek dokonania korekty podatku, jednak obowiązek ten powstanie z upływem 150 dni od terminu płatności, a nie w terminie 14 dni od otrzymania powiadomienia wierzyciela o zamiarze dokonania korekty podatku. Obowiązek korekty kwoty podatku naliczonego powstanie niezależnie od tego czy wierzyciel skorzystał z możliwości obniżenia kwoty podatku należnego, czy też nie.

Ustawa wprowadza także kasowe rozliczenie „przeterminowanych” faktur w podatkach dochodowych, co uniemożliwić ma odliczanie od przychodu podatnika wydatków faktycznie nieponiesionych.

Ponieważ Senat nie wprowadził żadnych poprawek, to ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. Nowe regulacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2013 roku.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: