eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePodatek liniowy w 2013 roku

Podatek liniowy w 2013 roku

2012-11-29 11:51

Przeczytaj także: Forma opodatkowania 2013: skala podatkowa i ulga na dzieci


W stosunku do dochodów opodatkowanych liniowo nie może on ponadto skorzystać z ulg podatkowych przysługujących tym, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych. Chodzi tutaj np. o ulgę rehabilitacyjną czy na dzieci a także z tytułu użytkowania sieci Internet (chociaż ta z uwagi na ograniczenia wprowadzone od 2013 r. stanie się mało popularna). Ograniczenie to dotyczy także ulg, których obecnie nie ma, a do których to podatnicy nabyli prawa w latach wcześniejszych (np. ulga odsetkowa, remontowa, budowlana).

Jedyne z czego mogą skorzystać liniowcy, to odliczenie straty z danego źródła przychodów, poniesionej w latach poprzednich, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, czy też zagospodarowanie 1% podatku należnego wynikającego z zeznania rocznego, który może zostać przekazany na konto wybranej organizacji pożytku publicznego.

Podatek liniowy nie dla niektórych pracowników
Z dobrodziejstw opodatkowania podatkiem liniowym mogą skorzystać niemalże wszyscy przedsiębiorcy. Ustawodawca przewidział tutaj jednak jedno wyłączenie, które do niektórych ma zastosowanie już na samym początku przygody z własną działalnością gospodarczą, do innych zaś w trakcie prowadzenia biznesu. Otóż art. 9a ust 3 updof mówi, że jeżeli podatnik, który wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w tym roku prawo do podatku liniowego i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Jak wybrać?
Podatnicy, którzy decydują się na tę formę opodatkowania, muszą o tym fakcie zawiadomić swojego naczelnika urzędu skarbowego. Ci, którzy dopiero co otwierają biznes, zgłoszenia takiego dokonują na formularzu CEIDG-1.
Pozostali podatnicy składają oświadczenie w tym zakresie w formie pisemnej, przy czym tutaj ustawodawca nie wskazał ustawowego formularza. O wyborze podatku liniowego trzeba urząd skarbowy zawiadomić w terminie do 20 stycznia danego roku podatku. Co za tym idzie ci, którzy decydują się na podatek liniowy w 2013 r., oświadczenie muszą złożyć najpóźniej 21 stycznia 2013 r. (20 stycznia to niedziela).

Warto przy tym pamiętać, że jeżeli podatnik (art. 9a ust. 5 updof):
  1. prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
  2. jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej
- wybór opodatkowania podatkiem liniowym, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy updof.

Nie ma zatem możliwości połączenia opodatkowania podatkiem liniowym jednej części działalności gospodarczej ze skalą podatkową dla drugiej części. Z drugiej strony ustawodawca nie przewidział natomiast przeszkód w łączeniu podatku liniowego z formami uproszczonymi, np. ryczałtem ewidencjonowanym (oczywiście pod warunkiem, że przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą pod różnymi formami prawnymi, np. na własne nazwisko i jako wspólnik spółki cywilnej czy jawnej).

Co niezwykle istotne – dokonany wybór formy opodatkowania jest ważny także w latach następnych. Nie trzeba w tym zakresie składać każdego roku nowego oświadczenia, chyba że podatnik postanowi zmienić sposób rozliczania się z fiskusem. Oczywiście aby oświadczenie takie wywołało pożądany skutek, musi został złożone do 20 stycznia danego roku podatkowego.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: