Dzierżawa samochodu osobowego bez kilometrówki?
2012-11-29 11:40
![Dzierżawa samochodu osobowego bez kilometrówki? [© Gudellaphoto - Fotolia.com] Dzierżawa samochodu osobowego bez kilometrówki?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koszty-podatkowe/Dzierzawa-samochodu-osobowego-bez-kilometrowki-109446-200x133crop.jpg)
Auta © Gudellaphoto - Fotolia.com
Przeczytaj także: Najem samochodu osobowego z zagranicy a koszty firmy
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Spółka zawarła długoterminową umowę na dzierżawę samochodów osobowych z firmą zewnętrzną. Umowa ta dotyczy kilku takich pojazdów. Okres dzierżawy dla każdego samochodu wynosi 60 miesięcy. Odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu dzierżawy dokonuje wydzierżawiający. W zamian za dzierżawę wydzierżawiający będzie otrzymywał ustalony czynsz dzierżawy od dzierżawcy. Ponadto po upływie okresu dzierżawy ustalonego dla danego pojazdu dzierżawca ma prawo do jego nabycia za cenę określoną w umowie. Zadano pytanie, czy w stosunku do tych pojazdów należy prowadzić ewidencje przebiegu pojazdów? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:
„(…) Zdaniem Spółki załączona umowa spełnia warunki określone w art. 17a pkt 1 oraz jest zgodna z warunkami określonymi w art. 17b ust. 1 z uwzględnieniem przepisu, o którym mowa w art. 17j. W związku z tym Spółka uważa, że nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji, o której mowa w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy z dnia 15-go lutego 1992 o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wszystkie wydatki związane w użytkowaniem dzierżawionych samochodów może zaliczać do kosztów na podstawie otrzymanych faktur za dzierżawę, paliwo, naprawy, ubezpieczenia samochodów bez ograniczeń. (…)
fot. Gudellaphoto - Fotolia.com
Auta
Jeżeli zawarta umowa dzierżawy spełnia określone w ustawie warunki przewidziane dla leasingu operacyjnego, wydatki ponoszone w związku z dzierżawionym na jej podstawie samochodem osobowym mogą być bezpośrednio zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.
Zawarta przez Spółkę umowa spełnia warunki określone w art . 17a pkt . 1 i art . 17b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ponieważ:
• Wydzierżawiający oddaje do odpłatnego używania i pobierania pożytków przedmiot dzierżawy Dzierżawcy,
• przedmiot dzierżawy jest środkiem trwałym podlegający amortyzacji u Wydzierżawiającego
• umowa jest zawarta na czas oznaczony (60 m-cy) i stanowi co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, ponieważ w niniejszym przypadku samochody osobowe amortyzują się przez 5 lat tj. 60 miesięcy.
• suma ustalonych opłat w okresie dzierżawy za dany samochód przekracza wartość początkową danego środka trwałego.
W związku z tym, zawarta umowa spełnia warunki określone w art . 17a pkt . 1 i 17b ust . 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i opłaty ustalone w umowie dzierżawy samochodów osobowych jak również pozostałe koszty związane z eksploatacją (paliwo, naprawy, ubezpieczenia) stanowią koszt uzyskania u Dzierżawcy bez potrzeby prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
![Rozliczenie ubezpieczenia wynajmowanego samochodu osobowego [© Andrey Popov - Fotolia.com] Rozliczenie ubezpieczenia wynajmowanego samochodu osobowego](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/samochod-w-firmie/Rozliczenie-ubezpieczenia-wynajmowanego-samochodu-osobowego-212469-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)