Nowe zmiany w ustawie o VAT: ulga na złe długi w 2013 r.
2012-11-22 13:24
Nowe zmiany w ustawie o VAT © Yong Hian Lim - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zmiany w podatku VAT w 2013 r.
Metoda kasowaObecnie u małego podatnika, który wybrał rozliczanie podatku VAT metodą kasową, obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później jednak niż 90. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Wynika to z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT. Projekt zmian zakłada zniesienie 90-dniowego terminu, w przypadku gdy kontrahentem jest czynny podatnik VAT. Faktura, która nie zostanie uregulowana przez kontrahenta, nie będzie stanowiła dla niego podstawy do odliczenia podatku. Natomiast gdy kontrahentem będzie podmiot inny niż podatnik VAT czynny, planuje się wydłużenie terminu 90-dniowego do 180 dni.
Kasowa metoda dotyczyć będzie wyłącznie czynności wykonanych w okresie, w którym podatnik będzie stosować tę metodę.
Obowiązek podatkowy w metodzie kasowej będzie powstawał zasadniczo z dniem otrzymania zapłaty.
Proponuje się także zmienić brzmienie art. 86 ust. 16 ustawy o VAT, który będzie zakładać możliwość odliczenia VAT od dokonywanych na terytorium kraju przez małego podatnika zakupów w rozliczeniu za kwartał, w którym uregulowali całość lub część należności wynikającej z otrzymanej faktury, nie wcześniej jednak niż z dniem jej otrzymania. Korzystną dla podatników zmianą jest możliwość odliczenia VAT z faktury w części zapłaconej.
Ponadto zgodnie z nowym brzmieniem art. 86 ust. 18, który regulować będzie zasady odliczania podatku w sytuacji utraty przez podatnika możliwości korzystania z metody kasowej lub rezygnacji z niej, zamierza się dodatkowo wprowadzić możliwość odliczania podatku z faktur w części zapłaconych, a otrzymanych w okresie, kiedy podatnik stosował metodę kasową.
Zmiana zasad powstawania obowiązku podatkowego w przypadku czynności dokonywanych przez małych podatników wymaga wprowadzenia regulacji przejściowych. Jak z nich wynika, czynności dokonane przed dniem 1 stycznia 2013 r. mali podatnicy będą rozliczać na dotychczasowych zasadach. Nowe zasady obowiązywać będą dopiero w stosunku do czynności dokonywanych od 1 stycznia 2013 r. Ponadto wszystkie zawiadomienia o wyborze metody kasowej, złożone przed dniem 1 stycznia 2013 r., zachowają swoją moc, przy czym, jeżeli podatnik nie będzie chciał skorzystać z nowych zasad, może z tej metody zrezygnować od dnia 1 stycznia 2013 r., pod warunkiem, że zawiadomi o tym organ podatkowy do dnia 15 stycznia 2013 r. Także podatnicy, którzy dotychczas nie korzystali z kasowej metody, a będą chcieli ją wybrać od dnia 1 stycznia 2013 r., do tego dnia będą musieli złożyć zawiadomienie o wyborze tej metody.
fot. Yong Hian Lim - Fotolia.com
Nowe zmiany w ustawie o VAT
Ułatwienia w uldze na złe długi
Aby podatnik mógł dokonać odpowiedniej korekty podatku należnego z tytułu dostawy towarów czy usług, które nie zostały opłacone przez kontrahenta, musi upłynąć 180 dni od terminu płatności (oraz muszą być spełnione dodatkowe warunki). Tak wynika z art. 89a ustawy o VAT. Celem lepszego udostępnienia możliwości skorzystania przez podatnika (wierzyciela) z ulgi na złe długi, zaproponowano skrócenie terminu ze 180 dni na 150 dni.
Ponadto zaproponowano usunięcie z art. 89a ust. 2 ustawy o VAT, jako zbędnych, dwóch warunków dokonania korekty:
a) obowiązku uprzedniego wykazania niezapłaconych wierzytelności w deklaracji jako obrotu opodatkowanego wraz z podatkiem należnym (dotychczasowy pkt 2),
b) niezbycia wierzytelności (dotychczasowy pkt 4).
oprac. : Aleksandra Węgielska / Gazeta Podatkowa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)