Wystąpienie ze spółki jawnej a podatek dochodowy
2012-11-13 12:23
Przeczytaj także: Spółka cywilna: wystąpienie a przychód podatkowy
Zgodnie z treścią art. 14 ust. 3 pkt 11 Ustawy o PIT, do przychodu o jakim mowa w art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o PIT „nie wlicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólników nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8 pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce”.
Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy o PIT, „przychody z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego wspólnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału)”.
Za „wypłaty dokonane z tytułu udziału w spółce” w rozumieniu art. 14 ust. 3 pkt 11 Ustawy o PIT należy uznać wypłaty tylko tej części zysku, która na podstawie uchwał była faktycznie przekazywana na rzecz wspólników, Dodatkowo, przepisy nie zawierają ograniczenia czasowego dla celów ustalania przychodu w rozumieniu art. 14 ust. 3 pkt 11 Ustawy o PIT. Oznacza to, że przy ustalaniu „uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólników nadwyżki przychodów nad kosztami ich uzyskania”, należy brać pod uwagę cały okres działalności spółki.
W stanie faktycznym wskazanym przez Wnioskodawczynię, część zysku Spółki nie była wypłacana wspólnikom tylko przeznaczana na zasilanie kapitału zapasowego Spółki. Nie były to zatem „wypłaty dokonane z tytułu udziału w spółce”. Stąd też część zysku w Spółce przypadająca na Wnioskodawczynię, która nie została jej wypłacona, powinna pomniejszyć przychód do opodatkowania uzyskany przez Wnioskodawczynię z tytułu wystąpienia ze Spółki. Dodatkowo, zdaniem Wnioskodawczyni, odliczeniu od przychodu z tytułu spłaty udziału podlegała będzie także kwota dochodu, która przypadała będzie Wnioskodawczynię, jako wspólnikowi Spółki z tytułu udziału w zysku za 2012 rok. Spółka pobierała bowiem jako płatnik zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych należne z tytułu dochodu osiąganego przez wspólników za 2012 rok; kwota opodatkowanego dochodu przypadająca Wnioskodawczyni będzie jednakże wynikała dopiero z zeznania podatkowego za rok 2012.
W świetle powyższego należy uznać, że w celu ustalenia wysokości osiągniętego przez Wnioskodawczynię przychodu z tytułu spłaty udziału kapitałowego należy od kwoty, którą Wnioskodawczyni otrzyma tytułem spłaty:(i) odjąć sumę, jaka odpowiada jego udziałowi w zysku wypracowanym w ramach działalności Spółki, który został już opodatkowany, a nie został jej wypłacony, tylko pozostał w majątku spółki zasilając kapitał zapasowy;(ii) odjąć przypadający na Wnioskodawczynię dochód osiągnięty w 2012 roku (gdyż kwota opodatkowanego dochodu za 2012 rok przypadającego Wnioskodawczynię wynikała będzie dopiero z zeznania podatkowego za 2012 rok).
Powyższe znajduje także potwierdzenie zarówno w interpretacjach organów skarbowych, m.in. w Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 maja 2012 r. (IPPB1/415-233/12-2/KS), jak i w wyrokach sądów administracyjnych, np. wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 marca 2011 r.(l SA/GL 1175/10).
Ad.3.
Zdaniem Wnioskodawczyni, kosztem uzyskania przychodu będzie wartość wkładu wniesionego przez Wnioskodawczynię do Spółki.
Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 24 ust. 3c Ustawy o PIT: „dochodem z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną w przypadku otrzymania środków pieniężnych jest różnica między przychodem z tego tytułu ustalonym zgodnie z art. 14a wydatkami na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce”.
Zdaniem Wnioskodawczyni, przepis ten należy rozumieć w ten sposób, że od obliczonego jak w pyt. 1 i 2 przychodu, jaki Wnioskodawczyni osiągnie z tytułu wystąpienia ze Spółki należy odjąć kwotę, jaka odpowiada wartości pierwotnie wniesionego do Spółki wkładu, tj. 1.000 PLN. Jak wspomniano w stanowisku Wnioskodawczyni do pyt. nr 1, w związku z tym, że spłata udziału kapitałowego w Spółce będzie następowała w ratach, obowiązek podatkowy powstanie z momentem otrzymania raty, której wysokość przekroczy łącznie kwotę wkładu, kwotę przypadającą Wnioskodawczyni z udziału w kapitale zapasowym (tj. udziału w zysku, który nie został Wnioskodawczyni wypłacony) oraz kwotę dochodu Wnioskodawczyni z tytułu udziału w Spółce za 2012 rok.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)