eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweForma opodatkowania: podatek liniowy w 2013 r.

Forma opodatkowania: podatek liniowy w 2013 r.

2012-11-09 09:19

Przeczytaj także: Skala podatkowa formą opodatkowania działalności gospodarczej 2015

Jeżeli więc podatnik, który wybrał liniowy sposób opodatkowania, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego bądź obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, wówczas podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem liniowym i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej (ze stawkami 18% i 32%) oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek (zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy o PIT).

Tak więc osoby, które w tym roku zrezygnują z etatu i pod szyldem własnej działalności gospodarczej zaczną wykonywać te same usługi, co dla dotychczasowego pracodawcy, będą mogły wybrać 19-procentowy podatek liniowy dopiero w roku następnym.

Jak rozliczać się z podatku liniowego?
Podobnie jak przy opodatkowaniu według skali progresywnej, także w przypadku podatku liniowego podstawą opodatkowania jest dochód, tzn. nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania. Ustalenia dochodu dokonuje się na podstawie zapisów w prowadzonej przez podatnika podatkowej księdze przychodów i rozchodów albo w księgach rachunkowych (jeśli prowadzona jest tzw. pełna księgowość). Przed obliczeniem podatku dochód ten można pomniejszyć o składki określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, zapłacone bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących, a także o wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (to odliczenie jest możliwe w zeznaniu podatkowym).

Obliczony podatek od dochodu obniża się zaś o kwotę zapłaconej składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne (obniżenie nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki).
Inaczej niż w przypadku opodatkowania według skali, przy 19% liniowym podatku dochodowym nie można korzystać z prawa:
  • do wspólnego rozliczenia z małżonkiem,
  • z preferencyjnego rozliczenia przewidzianego dla osób samotnie wychowujących dzieci,
  • z ulg podatkowych (np. ulgi na dzieci czy ulgi internetowej), w tym również z prawa do kontynuacji odliczeń na zasadzie praw nabytych (tj. ulgi na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej czy ulgi odsetkowej).

Do obowiązków podatnika należy wpłata comiesięcznej zaliczki na podatek (w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące) w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Można skorzystać z możliwości płacenia zaliczek w uproszczonej formie na tych samych zasadach, jak u podatnika opłacającego podatek dochodowy według skali progresywnej. Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek liniowy (jeśli są małymi podatnikami bądź rozpoczynają działalność) mogą także wybrać rozliczanie się co kwartał.

Ponieważ dochodów opodatkowanych w ten sposób nie łączy się z dochodami z innych źródeł, podatnicy podatku dochodowego, którzy wybrali podatek liniowy, są obowiązani składać urzędom skarbowym osobne zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. PIT-36L składają podatnicy, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane 19% podatkiem na zasadach określonych w art. 30c ustawy. Formularz ten jest przeznaczony wyłącznie dla podatników rozliczających się indywidualnie. Ma być składany po zakończeniu roku podatkowego – w terminie do dnia 30 kwietnia roku następnego.
Przeczytaj także: Podatek liniowy w 2013 roku Podatek liniowy w 2013 roku

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: