Forma opodatkowania: podatek liniowy w 2013 r.
2012-11-09 09:19
Podatki © Pixelot - Fotolia.com
Przeczytaj także: Skala podatkowa formą opodatkowania działalności gospodarczej 2015
Liniowy podatek (na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ustawy o PIT) przedsiębiorcy mogą wybrać zamiast opodatkowania na zasadach ogólnych (według progresywnej skali podatkowej). W obu jednak przypadkach należy prowadzić księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe. Podatek liniowy może się okazać korzystny np. dla osób posiadających wysokie dochody z prowadzenia działalności gospodarczej.Jak wybrać podatek liniowy?
O wyborze podatku liniowego należy do dnia 20 stycznia oświadczyć pisemnie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, natomiast w przypadku rozpoczęcia działalności w ciągu roku – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Obecnie wniosek CEIDG-1 dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą zawiera w sobie także oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (np. podatku liniowego).
Jeżeli podatnik:
- prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
- jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej
fot. Pixelot - Fotolia.com
Podatki
Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Zastosowanie jednej stawki podatkowej dla dochodów z działalności gospodarczej jest jednak z początku wyłączone w przypadku tzw. samozatrudnienia. Możliwości wyboru opodatkowania 19-procentowego liniowego PIT nie mają więc ci podatnicy, którzy w danym roku podatkowym wykonywali wchodzące w zakres swojej działalności czynności w ramach stosunku pracy, zlecenia lub spółdzielczego stosunku pracy. Z liniowego podatku nie może skorzystać też podatnik rozpoczynający działalność samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej, jeżeli podatnik bądź co najmniej jeden ze wspólników przed rozpoczęciem działalności w danym roku podatkowym wykonywał w ramach stosunku pracy, zlecenia lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności gospodarczej. Zastrzeżenie to nie obowiązuje tych podatników, którzy nie zamierzają wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców. Jednocześnie wykonanie usługi lub sprzedaży towaru na rzecz tych podmiotów w tym pierwszym roku działalności pozbawia podatnika prawa do liniowego podatku.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)