Termin wystawienia faktury korygującej VAT
2012-11-08 13:23
Faktura VAT © lagom - Fotolia.com
Przeczytaj także: Termin w którym należy wystawić faktury VAT
Kiedy wstawia się korektę?Kwestię wystawiania faktur korygujących regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie m.in. wystawiania faktur VAT. Wynika z nich, że fakturę korygującą podatnik obowiązany jest wystawić w przypadku:
- udzielenia rabatu po wystawieniu faktury pierwotnej,
- zwrotu sprzedawcy towarów,
- zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT,
- zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu,
- podwyższenia ceny po wystawieniu faktury pierwotnej,
- stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
W przepisach o VAT nie ustalono jakiegokolwiek terminu określającego, kiedy podatnik ma sporządzić fakturę korygującą po zaistnieniu ww. zdarzenia. Można jedynie z nich wywnioskować, że korekta taka powinna być sporządzona jak najszybciej. Tak więc najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie korekty w momencie zauważenia pomyłki.
Przepisy o VAT nie określają także, po jakim czasie od daty wystawienia faktury pierwotnej podatnik może wystawić fakturę korygującą. Jak wskazują przepisy, podatnicy są obowiązani przechowywać oryginały i kopie faktur, a także ich duplikaty do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Wynika to z art. 112 ustawy o VAT.
Podatnik może wystawić korektę faktury do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego za dany okres rozliczeniowy.
Stosownie natomiast do art. 70 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Tak więc można stwierdzić, że podatnik może wystawić fakturę korygującą tylko do faktur, które ma obowiązek przechowywać.
fot. lagom - Fotolia.com
Faktura VAT
Stanowisko fiskusa
Organy podatkowe także uznają, że korekta faktury powinna być dokonana przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności. Tak uznała przykładowo Izba Skarbowa w Warszawie w decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14 stycznia 2008 r., nr 1401/PV-II/4407/14-15/07/PP/MC/PV-IV. Jak w niej wskazano, dokonywanie przez podatnika wszelkich zmian dotyczących rozliczeń podatku VAT może nastąpić do momentu, w którym nie ulega przedawnieniu zobowiązanie podatkowe za dany okres rozliczeniowy.
Podobnie uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 8 sierpnia 2010 r., nr IPPP1-443-604/10-4/PR. Jak wyjaśnił organ podatkowy chociaż przepisy ustawy o VAT nie zakreślają terminu do wystawienia faktury korygującej w przypadku zawyżenia stawki podatku VAT, to jednak nie mogą być dokonane korekty faktur dokumentujących zdarzenia dotyczące wygasłych przez przedawnienie zobowiązań podatkowych.
Stanowisko sądów
W tym miejscu warto wskazać na wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 sierpnia 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 3312/10. Sąd podtrzymał interpretację organu podatkowego, który uznał za nieprawidłowe stanowisko podatnika, że uprawnienie do skorygowania faktur wewnętrznych nie jest ograniczone jakimkolwiek terminem i tym samym podatnik jest uprawniony do skorygowania wystawionych uprzednio faktur wewnętrznych. Organ podatkowy stał na stanowisku, że dopuszczenie możliwości korygowania faktur wystawionych 6 lub więcej lat wstecz pozbawia organ podatkowy możliwości skontrolowania, czy korekty faktur są zasadne, a co za tym idzie, czy kwoty wykazane w deklaracjach są prawidłowe. Dlatego też jego zdaniem dokonywanie przez podatnika wszelkich zmian dotyczących rozliczeń podatku VAT może nastąpić do momentu, w którym nie ulega przedawnieniu zobowiązanie podatkowe za dany okres rozliczeniowy.
WSA także uznał, iż podatnik nie jest uprawniony do dokonania skutecznie korekty faktury wewnętrznej, albowiem podatek należny z takiej faktury jest związany ze zobowiązaniem podatkowym, które na skutek upływu czasu uległo już przedawnieniu.
Sąd dodatkowo powołał uchwałę NSA z dnia 29 czerwca 2009 r., sygn. akt I FPS 9/08, w której dokonana została analiza instytucji przedawnienia podatku VAT i zobowiązania w tym podatku. W ocenie WSA uchwała ta koresponduje z dokonaną przez organ podatkowy wykładnią prawa, która uznaje stanowisko podatnika za nieprawidłowe i wskazuje, że nie jest możliwe dokonanie korekty faktury wewnętrznej, w sytuacji, gdy faktura ta dotyczyła zobowiązania podatkowego, które uległo już przedawnieniu. Skoro bowiem faktura wewnętrzna znalazła odzwierciedlenie w deklaracji podatku VAT, to nie można uznać, że nie ma ona związku ze zobowiązaniem podatkowym, które wówczas powstało. Nieograniczone w czasie prawo do korekty takiej w istocie zezwalałoby na modyfikację zobowiązania podatkowego, które nie istnieje.
"(…) Przepisy nie zakreślają terminu do wystawienia faktury korygującej w przypadku zawyżenia stawki podatku VAT, ale dokonanie korekty faktur pierwotnych wystawionych kontrahentom w latach 1999-2001 r. będzie dotyczyło zobowiązań podatkowych, które już wygasły (…), a zatem, mimo iż ustawodawca nie zakreślił terminu do dokonywania wyżej wymienionych korekt, to jednak ze względu na wygaśnięcie tych zobowiązań przedmiotowe korekty nie mogą być dokonane. (…)"
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 stycznia 2008 r., nr 1401/PV-II/4407/14-15/07/PP/MC/PV-IV
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054)
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28.03.2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur … (Dz. U. nr 68, poz. 360)
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
oprac. : Aleksandra Węgielska / Gazeta Podatkowa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)