eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePodatek VAT i CIT gdy najem maszyny z zagranicy

Podatek VAT i CIT gdy najem maszyny z zagranicy

2012-11-07 13:29

Podatek VAT i CIT gdy najem maszyny z zagranicy

Maszyny © industrieblick - Fotolia.com

Często w praktyce obrotu gospodarczego zdarza się, że przedsiębiorca decyduje się na najem maszyny z zagranicy. Taki najem należy oczywiście prawidłowo rozliczyć. O czym należy w takim przypadku pamiętać?

Przeczytaj także: Podatek od licencji know-how

Przykładowo, spółka będzie wynajmować maszynę od niemieckiego kontrahenta. Jak rozliczyć taką transakcję dla potrzeb VAT? Czy są jakieś dodatkowe obowiązki, np. dokumentacyjne, związane z takim najmem?

Import i faktura wewnętrzna
Zakładając, iż spółka niemiecka nie ma siedziby bądź stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce, ustalenie miejsca świadczenia nastąpi według reguły określonej w art. 28b ust. 1 ustawy VAT, co oznacza że opodatkowanie transakcji nastąpi w Polsce. Z tego względu spółka niemiecka powinna wystawiać faktury ze stawką NP, zaś spółka polska z tytułu transakcji będzie zobowiązana do wystawienia faktury wewnętrznej i rozliczenia w Polsce importu usług według stawki 23%.

Deklaracje VAT
W deklaracji VAT-7 spółka powinna wykazać import usług w poz. 37-38 oraz w poz. 39-40. W poz. 37 i 39 wykazuje się kwotę netto, natomiast w poz. 38 i 40 wykazuje się kwotę podatku należnego. Jeżeli spółka będzie uprawniona do odliczenia VAT od tej transakcji, podatek należny wykazany w poz. 38 i 40 można wykazać w poz. 51 i 52 jako podatek do odliczenia. Warto zauważyć również, że w informacji podsumowującej VAT-UE nie ma konieczności wykazywania importu usług.

fot. industrieblick - Fotolia.com

Maszyny

Wynagrodzenie wypłacane spółce niemieckiej z tytułu wynajmu maszyny powinno być traktowane jako należność licencyjna, opodatkowana w Polsce podatkiem u źródła w wysokości 5%.


Podatek u źródła też trzeba uiścić
Jeśli chodzi o dodatkowe obowiązki, należy zwrócić uwagę na kwestię podatku u źródła. Wynagrodzenie wypłacane spółce niemieckiej z tytułu wynajmu maszyny powinno być traktowane jako należność licencyjna, opodatkowana w Polsce podatkiem u źródła w wysokości 5%. Zgodnie z polsko-niemiecką umową o unikaniu podwójnego opodatkowania za należności licencyjne uznaje się także należności za użytkowanie oraz prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego. W konsekwencji, uznając najem za formę użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, zaistnieje podatek u źródła.

Choć przymiotnik „przemysłowy” sugeruje, iż ten termin oznacza urządzenie stosowane, wykorzystywane w przemyśle to organy podatkowe oraz częściowo sądownictwo stosują niestety rozszerzającą wykładnię pojęcia "urządzenie przemysłowe", w praktyce uznając iż „urządzenia przemysłowe” to te wszystkie urządzenia, które podatnik wykorzystuje w prowadzonej działalności, nawet jeżeli działalność ta nie ma charakteru przemysłowego w znaczeniu słownikowym tego pojęcia.

Zasadne wydaje się zatem uznanie, iż należności do spółki niemieckiej będą podlegać podatkowi u źródła, przy czym dla możliwości zastosowania przepisów polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (i stawki 5%) spółka powinna uzyskać od kontrahenta z Niemiec certyfikat rezydencji. Inne dokumenty nie są wymagane.

Dwa sposoby rozliczenia
Warto także zwrócić uwagę, iż istotne będzie jak kwestia podatku u źródła uregulowana będzie w umowie z kontrahentem. Umowa może przewidywać dwa sposoby:
a) poboru podatku przez spółkę i wypłatę do kontrahenta 95% należności,
b) wypłatę przez spółkę 100% należności i zapłatę z własnych środków podatku u źródła (tzw. klauzula „net of taxes”). Wtedy zapłacony podatek jest kosztem spółki.

Obowiązki sprawozdawcze
Spółka, w związku z koniecznością poboru podatku u źródła, będzie zobowiązana do sporządzenia i przesłania do urzędu skarbowego do końca stycznia następnego roku deklaracji CIT-10Z oraz do sporządzenia i przesłania do urzędu skarbowego i do kontrahenta niemieckiego do końca marca następnego roku informacji IFT-2R.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: