eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweNarzędzia dla przedstawiciela handlowego a podatek

Narzędzia dla przedstawiciela handlowego a podatek

2012-11-03 07:40

Narzędzia dla przedstawiciela handlowego a podatek

Laptop, tablet, komórka © drubig-photo - Fotolia.com

Nasza spółka chce podpisać umowę o współpracy z przedstawicielami handlowymi prowadzącymi własną działalność gospodarczą (wystawia faktury VAT). Zadaniem przedstawiciela będzie pozyskiwanie klientów. W ramach wykonywanej usługi spółka chce udostępnić: samochody, telefony, laptopy z mobilnym Internetem, wykorzystywane tylko do wykonywanej czynności. Czy aby przedstawiciel handlowy mógł używać ww. sprzętów, spółka powinna mu je odpłatnie wynająć? Czy spółka może uwzględniać w kosztach paliwo kupowane przez handlowca bezpośrednio na spółkę?

Przeczytaj także: Służbowy telefon i komputer dla osoby współpracującej

Przekazanie samochodów, telefonów oraz laptopów przedstawicielom handlowym w celu świadczenia przez nich usług na rzecz spółki nie rodzi po ich stronie przychodu z tytułu otrzymania nieodpłatnych świadczeń. Wydatek poniesiony na zakup paliwa stanowi koszt uzyskania przychodów, jeżeli będzie wyłącznie związany z usługami świadczonymi przez przedstawicieli handlowych na rzecz spółki.

Przekazanie samochodów, telefonów oraz laptopów przedstawicielom handlowym w celu świadczenia przez nich usług na rzecz Państwa spółki nie będzie rodziło po ich stronie przychodu z tytułu otrzymania nieodpłatnych świadczeń, chyba że będą wykorzystywane w innych celach. Istotne jest, aby zawierając umowę o współpracy, ściśle określić sposób wykorzystywania przekazanych środków trwałych, a więc że powinny służyć wyłącznie czynnościom pozyskiwania klientów dla Państwa spółki. Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego US w Radomiu w interpretacji podatkowej z 7 grudnia 2004 r. (nr III MUS-WP/434/1506/04) uznał, że w przypadku przekazania samochodu przedstawicielowi handlowemu w celu świadczenia usług na rzecz zleceniodawcy przychód z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia nie powstaje.

Warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a przychodami bądź źródłem, z którego są uzyskiwane (art. 15 ust. 1 updop). Poniesienie wydatku powinno być prawidłowo udokumentowane. Oznacza to, że wydatki na paliwo będą kosztem uzyskania przychodów, jeżeli samochód będzie wyłącznie wykorzystywany w celu świadczenia usług przez przedstawiciela handlowego na rzecz spółki. Natomiast jeżeli zakupione paliwo będzie służyło innym celom (np. celom osobistym przedstawiciela handlowego), wówczas poniesiony wydatek nie będzie mógł zostać uznany za koszt podatkowy.

fot. drubig-photo - Fotolia.com

Laptop, tablet, komórka

Przekazanie samochodów, telefonów oraz laptopów przedstawicielom handlowym w celu świadczenia przez nich usług na rzecz spółki nie rodzi po ich stronie przychodu z tytułu otrzymania nieodpłatnych świadczeń.


Podkreślić należy więc, że fakt zawarcia umowy najmu samochodu z przedstawicielem nie jest automatyczną przesłanką powodującą, że wydatki poniesione na zakup paliwa do tego samochodu będą uznane za koszt podatkowy.

Podstawa prawna:
art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.).


Doradztwo dla księgowych plus wszystko, czego potrzebujesz do bezbłędnego rozliczania Twojej firmy, w jednym miejscu. W Portalu FK www.portalfk.pl indywidualnie skonsultujesz się z ekspertami i otrzymasz dostęp do licznych narzędzi ułatwiających pracę.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: