Łączne sprawozdanie finansowe spółek
2012-11-04 11:36
Łączne sprawozdanie finansowe spółek © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rozliczenie straty w spółce kapitałowej
Należy złożyć informację o otwarciu oddziału do KRS i sporządzić łączne sprawozdanie finansowe. Dane o posiadanych oddziałach podlegają zgłoszeniu do rejestru sadowego. Zgodnie z art. 38 ustawy o KRS są wpisywane w dziale 1 rejestru przedsiębiorców.fot. apops - Fotolia.com
Łączne sprawozdanie finansowe spółek
Zgodnie z art. 51 ust. 1 UoR spółka powinna sporządzać łączne sprawozdanie finansowe, będące sumą sprawozdania finansowego jednostki i wszystkich jej oddziałów. Konieczne jest tu dokonanie wyłączeń:
- aktywa i fundusze wydzielone,
- wzajemne należności i zobowiązania oraz inne rozrachunki o podobnym charakterze,
- przychody i koszty z tytułu operacji dokonywanych między jednostką a jej oddziałami lub między jej oddziałami,
- wynik finansowy operacji gospodarczych dokonywanych wewnątrz jednostki, zawarty w aktywach jednostki lub jej oddziałów.
Można nie dokonywać tych wyłączeń, jeżeli nie wpływa to ujemnie na spełnienie obowiązków określonych w art. 4 ust. 1 UoR, czyli wiernego i rzetelnego obrazu.
Ponadto, zgodnie z art. 51 ust 2 UoR, dane wynikające z bilansów tych oddziałów, wyrażone w walutach obcych, powinny zostać przeliczone na walutę polską po obowiązującym na dzień bilansowy średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski, natomiast z rachunku zysków i strat – po kursie stanowiącym średnią arytmetyczną średnich kursów na dzień kończący każdy miesiąc roku obrotowego, a w uzasadnionych przypadkach – po kursie będącym średnią arytmetyczną średnich kursów na dzień kończący poprzedni rok obrotowy i dzień kończący bieżący rok obrotowy, ogłoszonych dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe na skutek tych przeliczeń różnice wykazuje się w łącznym sprawozdaniu finansowym jednostki, w pozycji „Różnice kursowe z przeliczenia”, jako składnik kapitału (funduszu) z aktualizacji wyceny.
Podstawa prawna:
- art. 51 ust. 1 i 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.),
- art. 38 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (tekst jednolity: Dz.U. z 2007 r. nr 168, poz. 1186 ze zm.).
Czasopismo "Rachunkowość dla Praktyków" to praktyczne wskazówki dotyczące najnowszych zmian w podatkach, rachunkowości i ubezpieczeniach społecznych, przeznaczone dla doświadczonych księgowych i głównych księgowych, dla kogoś takiego jak Ty!
oprac. : Katarzyna Trzpioła / Rachunkowość dla Praktyków
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)