eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweKurs prawa jazdy a koszty firmy

Kurs prawa jazdy a koszty firmy

2012-11-02 12:38

Kurs prawa jazdy a koszty firmy

Kurs prawa jazdy © Andrzej Tokarski - Fotolia.com

Czy mogę wliczyć do kosztów uzyskania przychodu opłatę za jazdy doszkalające wykupione w szkole jazdy? Mam prawo jazdy, ale nie jeździłam często, a w mojej działalności będę musiała używać samochodu - jestem handlowcem.

Przeczytaj także: Kurs prawa jazdy dla pracownika w rozliczeniu podatkowym

Organy podatkowe nie zezwalają na zaliczanie opłat dotyczących uprawnień do kierowania samochodami osobowymi do kosztów podatkowych z uwagi na osobisty charakter takich wydatków.

Podatnik, przed ujęciem danego wydatku w kosztach, powinien rozstrzygnąć, czy poniesiony koszt ma związek z prowadzoną działalnością, tj. przyczynia się do osiągania przychodów albo chociaż ich zabezpieczenia lub zachowania, a także sprawdzić, czy koszt ten nie został przez ustawodawcę zaliczony do tzw. kosztów niepodatkowych. Istotne jest również poprawne udokumentowanie poniesienia kosztu.

Co do zasady, ujęcie danego wydatku w kosztach to decyzja podatnika. Jak pisze Pani w pytaniu, jazdy doszkalające są Pani niezbędne, by dojechać do niektórych klientów. Wydaje się więc, że poniesiony na nie wydatek ma związek z prowadzoną działalnością. Jednocześnie koszt taki nie został wymieniony w art. 23 ust. 1 updof.

Jednak, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, należy pamiętać o rozgraniczeniu wydatków osobistych od wydatków związanych wyłącznie z prowadzeniem firmy. W tej kwestii podejście organów podatkowych okazuje się bardzo restrykcyjne – kwestionowana jest bowiem możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków, które mają związek również z życiem prywatnym podatnika. Tak jest m.in. w kwestii wydatków poniesionych na kurs prawa jazdy (jest to wydatek o charakterze zbliżonym do wydatku, który Pani poniesie).

fot. Andrzej Tokarski - Fotolia.com

Kurs prawa jazdy

Organy podatkowe nie zezwalają na zaliczanie opłat dotyczących uprawnień do kierowania samochodami osobowymi do kosztów podatkowych z uwagi na osobisty charakter takich wydatków.


Stanowisko organów skarbowych jest w tym przypadku jednolite i niekorzystne dla podatników. Ich zdaniem posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych (poza specyficznymi przypadkami, jak praca kierowcy lub uprawnienia do kierowania pojazdem ciężarowym itp.) ma związek zarówno z prowadzonym przedsiębiorstwem, jak i życiem osobistym podatnika.

Wydatek na zdobycie tych uprawnień zostałby poniesiony bez względu na fakt prowadzenia firmy, czyli nie stanowi kosztu uzyskania przychodu (np. interpretacja indywidualna dyrektora IS w Bydgoszczy z 24 października 2011 r., sygn. ITPB1/415-786/11/ DP, czy interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 lutego 2010 r., sygn. IBPBI/1/415-1025/09/BK).

Zaliczenie więc ww. wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest na pewno ryzykowne z uwagi na przedstawione wyżej stanowisko organów podatkowych w podobnych sprawach.

Podstawa prawna:
– art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: