Amortyzacja gdy prywatny samochód jako firmowy
2012-11-02 12:37
Samochód © Viacheslav Krylov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Budynek na cudzym gruncie jako inwestycja w obcym środku trwałym?
Podatnik może wprowadzić do ewidencji środków trwałych samochód osobowy wcześniej wykorzystywany do celów prywatnych. Podatnicy mogą amortyzować przedmioty, które stanowią ich własność lub współwłasność, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej.Przyjmuje się, że przekazanie prywatnego samochodu do ewidencji środków trwałych do celów dowodowych powinno nastąpić w formie pisemnego oświadczenia.
Za wartość początkową samochodu osobowego stanowiącą podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych należy przyjąć cenę nabycia wynikającą z faktury zakupu. W przypadku środków trwałych nabytych odpłatnie wartość początkową stanowi cena ich nabycia. Nie ma znaczenia fakt, że samochód został nabyty wcześniej i jego aktualna wartość rynkowa może być znaczenie niższa niż w dniu nabycia.
Wartość początkową środków trwałych podatnik może ustalić według własnej wyceny z uwzględnieniem cen rynkowych, w przypadku gdy nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych. Jeżeli podatnik posiada fakturę nabycia samochodu, to nie występuje sytuacja niemożności ustalenia ceny nabycia.
Samochód osobowy może być amortyzowany tylko metodą liniową według stawki 20%. Używany samochód osobowy może być natomiast amortyzowany według indywidualnie przyjętych stawek, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż 30 miesięcy.
fot. Viacheslav Krylov - Fotolia.com
Samochód
Samochód uznaje się za używany, jeżeli podatnik udowodni, że przed jego nabyciem był wykorzystywany co najmniej przez 6 miesięcy. Zatem jeżeli przedmiotowy samochód został nabyty przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych jako nowy, nie można dokonywać amortyzacji według indywidualnych stawek, gdyż nie będziemy mieć do czynienia z używanym samochodem.
Jednocześnie należy pamiętać, że do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego w części ustalonej od jego wartości przewyższającej równowartość 20.000 euro, przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania.
Podstawa prawna:
art. 22a ust. 1, art. 22g ust. 1 pkt 1, art. 22j ust. 1 i ust. 2 pkt 1, art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2012 r. poz. 361).
Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.
oprac. : Rafał Paciorkiewicz / Podatki dochodowe w praktyce
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)